Malvina och Natasja Ravenklint på Hundens utbildningsakademi har fullt upp med att fixa material och sy ihop nya tidning.

De ger ut egen hundtidning

Text: Ann-Louise Olander
Publicerad 28 januari 2010 16.51 Uppdaterad 28 juni 2010 3.17

Tomelilla.
I flera år har Natasja Ravenklint gått och drömt om att göra en egen hundtidning. Tillsammans med kollegan och partnern Malvina Ravenklint har hon nu gjort slag i saken. Och vilket gensvar de fått.
– Nu har det gått en månad sedan första numret kom ut och vi är redan uppe i 3 000 prenumeranter. Det känns otroligt kul. Målet är 20 000 före årets slut, säger Natasja Ravenklint.

Att framgången inte låtit vänta på sig hänger säkerligen samman med att tidningen är i gratisvariant.

– Den har runt 70 sidor, så den skulle vara för dyr att trycka. Då kör vi hellre via nätet, helt utan kostnad och sprider den till så många vi bara kan, säger Natasja Ravenklint och uppmanar till hejdlös fildelning.

Att tidningen finns på nätet har också gjort att den kretsar kring företeelser i hela vårt avlånga land, och alls inte dras med något fokus på just Tomelilla.

– Nej, vi måste hålla en bra bredd. Vi har ju läsare ända från Norge och Spanien, säger Natasja Ravenklint.
Funderingarna på att starta en tidning har förresten funnits länge hos paret.

– Jag älskar att skriva, det har jag alltid gjort. Att starta en tidning har varit min dröm, säger Natasja Ravenklint, som förresten bland annat gett ut en bok om så kallad klickerträning.

Att magasinet "Hundens värld" nu blivit verklighet hänger samman med det nyhetsbrev de i höstas skickade ut om sin verksamhet på Hundens utbildningsakademi i Tomelilla.

– Många berömde och tyckte att brevet var både fint och proffsigt. Det lockade oss att köra vidare, berättar Malvina Ravenklint.
I tidningen skriver de om det mesta mellan himmel och jord. Framför allt skriver de om sådant de själva skulle vilja läsa eller lära sig mer om.

Det utlovas bland annat reportage och artiklar om alltifrån sjukdomar och nya forskningsrön till träning och spännande livsöden. Varje månad kommer även en ny hundras att lyftas fram till granskning.

– Och alla som vill får skriva hos oss. Har man något att berätta, så är man välkommen att höra av sig, oavsett ålder eller skrivvana, säger de.

Nåja, ett krav finns såklart – det måste ha med hundar att göra.

-Malvina och Natasja Ravenklint kan bland annat titulera sig diplomerad hundfysioterapeut respektive hundpsykolog. De har också flertalet utbildningar kring beteenden, lek, undervisning och fysik bakom sig. -Tillsammans driver de i dag Hundens utbildningsakademi, med säte och butik på Östergatan i centrala Tomelilla. -Sedan flera år tillbaka står de även bakom såväl instruktörsutbildningar som hundkurser, exempelvis kring klickerträning, vardagslydnad, kantarellsök, blodspår och agilityaktivering. -Nu ger de dessutom ut nättidningen "Hundens värld". Tidningen är helt gratis och innehåller det mesta mellan himmel och jord, för och av hundintresserade. -Nästa nummer av tidningen släpps den 25 februari.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu