Några veckor tidigare slog samme yngling näven i en bilruta så att glaset krossades. Det hela ska ha skett på tågstationen och Karlsborgsvägen samt bekräftas av vittnen.
Nu åtalas den 20-åriga Simrishamnsbon för misshandel och skadegörelse men åtalspunkterna slutar inte där. Enligt stämningsansökan har 20-åringen även gjort sig skyldig till att demolera en tvättstuga med en yxa. Han har också hotat och gjort våldsamt motstånd genom att kränga med kroppen mot de poliser som i höstas försökte gripa ynglingen för ett annat brott i Simrishamn.
För misshandeln på tågstationen vill offret få 20 000 kronor i ersättning för kränkning, sveda och värk och bilägaren yrkar på 3 000 kronor för sin krossade bilruta. När det gäller den förstörda tvättstugan handlar det om en ersättning på 10 700 kronor.
Polismännen har uppgett att 20-åringen sagt att han skulle döda dem och att poliserna skulle få ångra vad de gjorde. De hävdar att gärningen begicks med uppsåt och har fått rubriceringen hot mot tjänsteman.