Det är fortfarande oklart vad som förorsakade branden i N Kverrestad under natten till tisdagen då den trelängade gården Nannehill brann ner.
– Under hela gårdagen hade vi polisens tekniker och personal från brandkåren på plats för att undersöka området, säger Göran Schöön, utredare på Ystadpolisen.
Han har också hållit ett antal förhör med bland annat ägaren, grannar och andra som kan sitta inne med information som kan ge ledtrådar som för utredningen framåt.
– Vi vet alltså inte om branden är anlagd eller ej, säger Schöön. Och det är inte säkert att vi någonsin får veta det heller. Bevisningen brinner oftast inne, tyvärr.
Ägaren till Nannehill var själv borta när branden bröt ut. Det var en granne som såg eldslågor från ena stallängans tak som larmade räddningstjänsten.
De gjorde sitt yttersta för att försöka rädda bonimgshuset men fick tyvärr ge upp.
Båda stalllängorna och boningshuset är totalt utbrända. Bara de murade väggarna stog kvar när räddningstjänsten lämnade gården efter avslutat arbete.
I dag rasade en av stallväggarna. Området är fortfarande avspärrat.