Ronny Billman, Taxibil Syd.
Arkivbild: Bass Nilsson

"Samreskoden syntes inte"

Text: Lollo Bark
Publicerad 17 mars 2010 17.07 Uppdaterad 26 juni 2010 15.31

Tomelilla.
Ronny Billman, Taxibil Syd, menar att den chaufför som körde den demente mannen från Brinkehem och släppte av honom på fel adress inte hade en aning om att mannen var dement.
– När chauffören får en beställning från Samres och den passagerare som ska plockas upp är handikappad, sjuk eller på annat sätt avviker så Samres markera detta med två bokstäver på chaufförens display på instrumentbrädan. Bokstavskombinationen avslöjar vad passageraren lider av på den displey chauffören. I det aktuella fallet kom det inte upp några bokstäver på displayen, säger Ronny Billman.

Han berättar också att chaufförerna dagligen råkar ut för att passagerarna vill hoppas av på annan än angiven adress. Och detta lyssnar chaufförerna på.

– Vi måste ju lyssna på och lita på våra kunder om nu inte annat angivits av Samres, säger Billman.
Gunnel Andersson på Samres bejräftar att den bokstavskombination DE som skulle visats på displayen inte kom upp.

– Det har Billman rätt i, säger hon. Och jag fråntar mig inte ansvaret. Men för det första var det ingen ordinarie chaufför som körde, och för det andra inte ordinarie bil. Det kan ha påverkat. Under alla förhållanden, och det är vi mycket tydliga med, så ska alltid den körorder som är utfärdad gälla. Och det är just för att förhindra såna här saker.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu