Samarbete i vintagestil

Text: Jenni Dahlgren
Publicerad 17 mars 2010 15.29 Uppdaterad 26 juni 2010 15.31

Tomelilla.
Att förvandla något gammalt till high fashion är inte det lättaste. Men fantasin var det inget fel på när byns blivande stylister letade rekvisita på Erikshjälpen.
I samband med "återvinningsdagen", den 27 mars på konsthallen, ska hantverksgymnasiet ställa ut på temat återvinning. För detta ändamål har stylistprogrammet valt att samarbeta med Erikshjälpen.

– Det är förstaårs-eleverna som ska sätta ihop make up och hår samt mode och styling till varsin look, säger Emelie Sjöström, en av lärarna på stylistprogrammet.

– Varje program på hantverksgymnasiet ska bidra med något och vi gör ett fotoprojekt. När vi lånat kläderna från Erikshjälpen kommer varje grupp att styla sin look och fotografera den, inflikar Ulf-Herbert Gustavsson.

Men att hitta de rätta grejerna är lite av ett detektivarbete.

– Det är svårt att välja för det är mycket kläder för äldre här, säger My Gyllix.

Malin Karlsson och Jennifer Edstrand hade den kanske svåraste utmaningen, nattlooken, men hittade snabbt matchande mjukis-kläder.

– Det är en vit herrpyjamas, en sidenkofta och stickade strumpor, beskriver Jennifer Edstrand.

För att höja mysfaktorn har tjejerna lagt till en söt nalle och en kudde.

– Åh, det här blir mysrys och en passande outfit för en vinternatt framför brasan. Jag ser framför mig en återvändande filmstjärna, säger Ulf-Herbert Gustavsson entusiastiskt.

Malin Karlsson tänker sig att stilen skulle passa en medelålders kvinna.

– Jag skulle inte ha den själv, vi är ju unga ju, tillägger hon.
Att låna ut kläder är inget som Erikshjälpen gör i normala fall.

– Men det är bra för oss att synas och samarbeta lokalt, säger Anne Ryen.

Hon säger att de ibland sätter ihop en vintageutställning av vackra kläder och att det säljer bättre då.

– Men det är mest elever från folkhögskolan som är intresserade och får vi inte sålt skickar vi till Lund där stilen är mer på modet.



Jenni Dahlgren

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu