"Berluskan" i fokus i Brösarp

Text: Fredrik Sjöstrand
Publicerad 20 november 2011 18.00 Uppdaterad 20 november 2011 19.40

Brösarp.
Tajmingen för Kristina Kappelins föreläsning i Brösarp var nästan för bra. Men Silvio Berlusconi hann avgå och den Italienbaserade journalisten hann rapportera om den stora händelsen innan hon kom på blixtvisit till Sverige.

Kristina Kappelin bor i Rom och fick övertala sina uppdragsgivare, däribland SVT och Sydsvenskan, att hon faktiskt hade tid att ge en föreläsning hos Kulturvännerna i Brösarp i helgen. Världens medier har förstås haft mycket att uppmärksamma i Italien den sista tiden.

– Den stora händelsen har äntligen hänt och nu kan italienarna och vi andra dra en lättnadens suck, åtminstone för en stund. Den ekonomiska krisen är långt ifrån löst och nu återstår att se om marknaden har förtroende för teknokraten Mario Monti.

Kappelin, som förra året gav ut en bok med titeln Berlusconi: italienaren, bjöd på flera anekdoter från sina möten med "il Berlusco," som italienarna kallar honom, såväl som analyser av det rådande politiska läget i Italien.

Enligt utrikeskorrespondenten är kanske det värsta med Berlusconi – som kom till makten genom att spela på italienarnas politikerförakt – är att han genom sitt maktmissbruk av de demokratiska institutionerna ytterligare förvärrat just det redan djupa politikerförakt som finns i landet.

– Å andra sidan, om vi glömmer att Berlusconi är Berlusconi, så var det ju utlandet, och inte minst EU, som knuffade ut honom, som såg till att trycket blev för stort. Italienarna har trots allt valt den här mannen, så rent principiellt är det ju väldigt odemokratiskt det som skett.

Silvio Berlosconi har omgrupperat sedan han avgick för drygt en vecka sedan och är nu i full gång i oppositionen.

– Han är en fighter av Guds nåde. Visserligen har han flera gånger sagt att han själv inte kommer att ställa upp som premiärministerkandidat igen, men jag kan nästan lova... Ja, ska vi slå vad? säger Kristina Kappelin.

Större eller mindre text



23 läsare har reagerat på denna artikel

78% är glada

9% är likgiltiga

0% är nyfikna

13% är arga


Hur reagerar du på ""Berluskan" i fokus i Brösarp"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
Mest läst på Brösarp
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu