Vindskyddet försvann när busskur ändrades

Text: Jenni Dahlgren
Publicerad 13 januari 2012 8.00 Uppdaterad 16 januari 2012 10.26

Lunnarp.
Lunnarpsborna blev av med sitt vindskydd när busshållplatsen byggdes om. Något nytt kan de inte räkna med. ”Jag ser ett mönster att pådyvla kostnaderna på kommunen och det är rent åt helvete”, säger samhällsbyggnadschef Jörgen Prahl.

Det är många i Lunnarp som är upprörda sedan vindskyddet försvann. Nadja Eriksson säger att både hon och hennes man pendlar och de tycker att det är ett mysterium hur vindskyddet kunde tas bort.

– Det är ganska tung trafik som passerar och resenärerna står nu helt oskyddade i mörkret, säger Nadja Eriksson.

Hon har ringt runt till olika instanser men har haft svårt att få information om sakernas tillstånd.

– Jag fick till slut höra av Trafikverket att det är för dyrt, att kuren var för dålig och att vi är för få som pendlar, men det är väl självklart att det ska finnas en busskur. Varför ska vi ha det sämre än andra pendlare?

Även Inger Åbonde (S), ordförande i vård- och omsorgsnämnden och som bor i Lunnarp, tycker att det är upprörande att kuren tagits bort.

– Jag blir arg för jag kommer ihåg hur mycket vi kämpade för att få buss- kuren för många år sedan. Jag vet inte hur många motioner och enkla frågor som jag skrev och jag tror faktiskt att skyddet sattes dit av kommunen, säger Inger Åbonde.

Hon säger att hon både bråkat med kommunen och att Skånetrafiken hänvisat till att det inte är tillräckligt många som åker.

– Det är sällan som jag är den enda som stiger på när jag pendlar och de gånger tåget inte går är det denna hållplats som vi hänvisas till. Då kan man få vänta riktigt länge.

Enligt Nadja Eriksson har vägarbetarna sagt att det ska komma upp en bänk.

– Anledningen till vägarbetet är att göra hållplatsen handikappvänlig. Då tycker man också att belysning tidigt på morgonen och på kvällen är det minsta man kan begära, säger hon.

Jörgen Prahl tycker att frågan om den försvunna busskuren egentligen ska ställas till Trafikverket eller Skånetrafiken.

– Vill man ha fler som åker kollektivtrafik måste man ta hand om resenärerna. Det är fräckt att smyga över kostnaden på kommunen. Det var samma sak när man slutade med biljettförsäljningen vid stationshuset. Man stänger och så övergår ansvaret för att sköta driften till oss. Visst är det våra kommunmedborgare det handlar om, men det är fräckt att vi får kostnader för Skånetrafikens resenärer, säger Jörgen Prahl.

Skånetrafiken har sett över alla hållplatser och bestämt vilken standard som ska gälla på varje hållplats.

– Enligt deras hållplatshandbok så blir det ingen kur, säger Pernilla Sjögren, Trafikverkets projektledare.

Boken har bland annat baserats på reseberäkningar och står det en kur på plats när man till exempel handikappsanpassar hållplatsen är grundprincipen att den tas bort. Pernilla Sjögren bekräftar att det är kommunens kur det handlar om i det här fallet och säger att hon kan ställa tillbaka den om kommunen så önskar.

– Jag har den i förvar men skötseln ingår inte i Skånetrafikens uppdrag. Om de vill ha den så är det bra om de bestämmer sig medan vägarbetet pågår, annars blir det högre kostnader för oss, säger Pernilla Sjögren.

Trafikverkets roll

Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av transportsystemet för alla trafikslag samt för byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar.
Trafikverket ansvarar även för genomförande av kunskapsprov och körprov för körkort och taxiförarlegitimation och kunskapsprov för yrkeskunnande för trafiktillstånd och yrkesförarkompetens.
Trafikverket verkar även för en grundläggande tillgänglighet i den interregionala kollektiva persontrafiken genom bland annat upphandling av trafik.

Större eller mindre text



48 läsare har reagerat på denna artikel

12% är glada

2% är likgiltiga

4% är nyfikna

81% är arga


Hur reagerar du på "Vindskyddet försvann när busskur ändrades"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar ingerabonde  1 vecka sedan
  • Men då är det väl bara att sätta tillbaka vindskyddet!
Artiklar som berör detta

Fler resenärer krävs för vindskydd

Gatuchefen har ersatt vindskyddet i Lunnarp

Mest läst på Lunnarp
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu