"Kundanpassningen" är mantrat som platschef Åke Öggesjö upprepar när vi står bland visningsköken i Smedstorp. Han säger att varje kund har sina speciella önskemål och att grundtanken bygger på att hitta bra lösningar för varje smak och behov.
-Vi har bra samarbetspartners och en fantastisk personalstyrka, som skräddarsyr kvalitetskök för höga krav i eget snickeri på Österlen. Rotavdraget går inte heller att underskatta, säger Åke Öggesjö.
Med över 140 olika standardförfaranden finns det också en hel del att välja på inför köksrenoveringen, husbygget eller kanske tvättstugan.
-Många kunder har ofta en mycket bestämd uppfattning när de kommer in här, men är inte alls lika säkra när de går ut, säger platschefen lite skämtsamt.
Att det ofta är frun i familjen som har sista ordet är också ett känt faktum i branschen.
-Tjejerna tänker praktiskt och design, medan killarna gillar tekniska funktioner.
Under det sista året har Smedstorps kök genomfört omfattande investeringar, som totalt kostat 7,4 miljoner kronor. I höstas öppnade man en ny köksbutik i Hässleholm och har därmed fyra butiker i Skåne och 35 anställda.
-Vi köpte en helt ny kantlistmaskin som bestyckas med två robotar för 3,5 miljoner. Den är otroligt effektiv och ger en helt ny kvalitet. Satsar man inte så vinner man nog inget heller, säger Åke Öggesjö nöjt.