Dolph anmäld för våldsam sketch

Text: TT
Publicerad 12 mars 2010 10.04 Uppdaterad 28 juni 2010 1.41

I fyra veckor har actionhjälten Dolph Lundgren sökt efter hotet mot schlagern i olika inslag i Melodifestivalen. Nu har en av sketcherna anmälts till Granskningsnämnden, skriver Aftonbladet.

Det rör sig om den sketch som visades under Andra chansen i Örebro i lördags. Den visar hur Dolph Lundgren slår och sparkar tre personer, något som har upprört tittare som vänt sig till Granskningsnämnden. Melodifestivalens projektledare Thomas Hall säger till tidningen att han har respekt för reaktionerna, men att han inte oroar sig för att bli fälld, samt att SVT diskuterade sketchen innan den sändes.

- Vi pratade rätt länge om den och tonade ned den. Men framförallt såg vi till att den visades efter klockan 21, säger han.

Dolph Lundgren tar själv anmälningarna med ro.

- Det låter ju lite att ta i. Det var ju inget blod och ingen som dog. Det skulle ju vara komiskt, säger han.

Större eller mindre text



Mest läst på TT-Nöje
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu