Lokal acceptans för vindkraft kräver inte kommunalt veto

Läsartext: Annika Helker Lundström
Större eller mindre text Publicerad 4 mars 2011 10.34 0 Skriv en kommentar
Tyck till!.
Svensk Vindenergi anser att det är självklart att kommunerna ska ha ett stort inflytande över hur och var vindkraft ska byggas.

I en kommentar till den senaste tidens debatt om det kommunala vetot mot vindkraft skriver Cecilie Tenfjord-Toftby och Christer Akej (M) att ”för oss moderater är det kommunala självstyret en självklarhet.

Svensk Vindenergi instämmer med författarna och anser att det är självklart att kommunerna ska ha ett stort inflytande över vad som sker inom kommunen. Det kommunala planmonopolet innebär enligt plan- och bygglagen att det är en kommunal angelägenhet att planlägga användningen av mark och vatten. Plan- och bygglagen ger kommunerna möjlighet att stoppa vindkraftsprojekt i områden som man finner olämpliga. Svensk Vindenergi ifrågasätter inte den rätten. Ett borttagande av vindkraftsvetot påverkar inte det kommunala planmonopolet.

Men om regeringens ambition om en rättssäker och noggrann prövning av vindkraftärenden ska upprätthållas, måste formerna för kommunernas inflytande över vindkraftsärenden förändras. Enligt det regelverk som trädde i kraft förra hösten måste kommunerna aktivt tillstyrka nya vindkraftprojekt. Kommunernas ställningstagande går inte att överklaga och besluten behöver inte motiveras. En kommun kan välja att inte yttra sig alls vilket i praktiken blockerar nya projekt. Tvärtemot regeringens intentioner har detta skapat en tillståndsprocess som helt saknar förutsägbarhet och med stora brister ur rättssäkerhetssynpunkt.

I en granskning som Energimyndigheten överlämnade till regeringen i december drar myndigheten också slutsatsen att ”tillämpningen av den nya lagstiftningen har resulterat i att prövningen av vindkraft försvårats och att rättsäkerheten kan ifrågasättas.”

Kommunernas veto mot förnybar, utsläppsfri vindkraft är särskilt anmärkningsvärd mot bakgrund av att kommunerna inte har samma vetorätt mot utvinning av fossil och klimatpåverkande energi som olja och gas.

Svensk Vindenergi instämmer helt med Tenfjord-Toftby och Akej att det kräver lokal acceptans för att bygga vindkraft och att det måste ske med öppenhet och via tidiga samråd med berörda. Här har vindkraftbranschen ett viktigt ansvar att skapa en konstruktiv dialog och att bidra till ökad kunskap om vindkraften.

Sverige har ovanligt goda förutsättningar för vindkraft med många goda vindlägen. Men för att kostnaderna för elkonsumenterna ska hållas nere krävs en effektiv och förutsägbar tillståndsprocess och att vindkraften kan byggas där det blåser som bäst.

Svensk Vindenergi anser att det är självklart att kommunerna ska ha ett stort inflytande över hur och var vindkraft ska byggas. Det finns goda möjligheter att tillgodose detta samtidigt som rättssäkerheten upprätthålls och vindkraften tillåts byggas ut på ett så kostnadseffektivt sätt som möjligt.

Annika Helker Lundström

Vd Svensk Vindenergi



47 läsare har reagerat på denna artikel

43% är glada

0% är likgiltiga

4% är nyfikna

53% är arga


Hur reagerar du på "Lokal acceptans för vindkraft kräver inte kommunalt veto"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar fdriksrdet  1 dag sedan
  • Det kommunala självstyret tas upp som ett argument av moderater när man inte vill följa det som regering och riksdag och därmed väljarna i Sverige beslutat om. Det kommunala självstyret omfattar ett begränsat antal frågor och det blir inte på något sätt beskuret av att man avskaffar vetorätten i vindkraftsetableringar. När moderater pratar om kommunalt självstyre så handlar det alltis om att kommunalpampar vill att deras kommun inte ska finna sig i svensk lag och regeringsbeslut. När deras egna partikamrater sitter i regeringen och beslutar om utbyggnad av vindkraft försöker lokala koryféer leka statsministrar och säger att här i min kommun vill vi inte tillhöra Sverige. Simrishamnsmoderaterna tror liksom Vellingemupparna att de bara kan ställa sig utanför Sverige och göra som man vill i sin egen kommun. Man har helt enkelt totalt missuppfattat vad det kommunala självstyret är.
  • avatar bruno  1 dag sedan
  • JA MAN KAN HA OLIKA UPPFATTNINGAR mEN OFTA VET KOMMUNPOLITIKER MERA ÄN VAD DE SOM SITTER I REGERINGEN VET TILLTRON TILL HÖVDNINGAR ÄR LITEN
  • avatar Emmet  1 dag sedan
  • Man måste förstå att de styrande i Stockholm inte har lokalkännedomen som de styrande i Kommunen. Det är ju därför man delegerar ut till Kommuner och Landsting. Det är ju så samhället är uppbyggt. Det har ingenting med att följa eller inte följa lagen att göra. Hur får du det till lagbrott att utnyttja sitt självstyre?
  • avatar Anders   1 dag sedan
  • Vansinne á la USSR härjar eliten i Stockholm, gigantiska gigantiskt kostsamma vindkraftverk ska byggas, därför att trams för syns skull är deras enda möjlighet att kunna säga att de gör någonting åt klimatförändringen, som de lovat alla de andra politikerna i FN att de ska. Hela Skåne kan fyllas med vindkraftverk att ge el åt Malmö stad o hela Malmö stad blir fortfarande utan ström varje minut vinden inte blåser. Det tro tusan vindbolagen inte vill att folk ska ha någonting att säga till om ;-)
  • avatar Dressman  1 dag sedan
  • "Tillåts byggas ut, ser det inte redan för dj...igt ut?
  • avatar Motvinden  1 dag sedan
  • Ja det kommunala vetot hade inte behövts om det funnits en respekt för de mänskliga rättigheterna i utbyggnadsprocessen. Nu går man fram varhelst det blåser lite, i de mest fantastiska naturmiljöer där människor funnit sitt paradis och rabblar samma statiska data, max 40 dB vid husen, etc. När man går fram så urskillningslöst och visar förakt för människornas livssituation så kan man ALDRIG får lokal acceptans. Istället växer antalet människor som blir negativa till vindkraft totalt sett lavinartat. Många som hade varit positiva om man bara valt sina platser med vanligt sunt förnuft. Det enda hoppet idag är det kommunala vetot eftersom det åtminstone i en del kommuner finns lokala politiker som kan se var en vindkraftsetablering är helt galen. "Vindkraftsrörelsen" med bolagen i spetsen bryr sig inte det minsta, det har de tydligt visat.
  • avatar ecwho  1 dag sedan
  • Det verkar som det behövs absolut ingenting i förhållningsregler till vindkraften, -den är ju sanktionerad på högsta nivå, -och där låter den entoniga AEoluspipan alltjämt: "Bygg ut , -bygg ut, -liten vindkraft fin, -sen vilja vi sorgerna glömma" ---
  • avatar gamlan  1 dag sedan
  • Denna lavinartade utbyggnad av vkv är helt sjuk. Det värsta är ju ändå att man inte bryr sej om människorna och djuren i grannskapet. Varför tror ni det är en sådan massiv opinion bland kringboende? Det kan bara den svara på som redan bor intill och blir drabbad av allt obehag. Nä, alla förståsigpåare för vindkraftens utbyggnad. Flytta in till en fastighet som ligger 500 ifrån. Det tar inte många dagar förrän ni inser skadan. Det är i alla fall ett utmärkt sätt att få landsbygden avfolkad.
  • avatar Emmet  1 dag sedan
  • Bara en massa nys i Annikas insändare här. Rättssäkerheten är visserligen hotad men inte åt hennes håll. Det är vi kommuninvånares rättssäkerhet som är i farozonen när företagen vill ha obegränsad tillgång till vårt livsrum! Öppenhetetn borde sedan länge ansetts som en självklarhet men har inte förrän nu upptäckts av politiker och prospektörer. Ska elkostnaderna hållas nere så finns det bara ett sätt. Bygg INTE ut vindkraften. Satsa istället på elproduktion som inte är väderberoende. Vi behöver ju el även när det inte blåser lagom.
  • avatar knodden  18 timmar sedan
  • Sedan 1999 har vårt elpris stigit 82% (bara Irland är värre) Vi har en av dom renaste och billigaste elproduktionerna i Europa. VARFÖR?= Avregleringen, girighet, alliansens flathet, teckningsrätterna, utsläpps rätterna. Och vår prat minister Moad O tycker detta fungerar bra?
  • avatar Globalthinker  2 veckor sedan
  • För att vi har underproduktion på vintern eftersom kärnkraftverken står still.
  • avatar Erik  7 timmar sedan
  • Vi vill ha ut så mycket energi som det går ur vinden - utan att bygga höga vindkraftverk. Vindkraftverk och andra vindfångare får inte vara mer än 15 meter höga på Österlén. Och de ska kunna producera egen-el för till exempel uppvärmning av fastigheter i en by. Starta ett utvecklings-arbete ! Med inriktning på byarnas behov. En pristävling likt den arkitekt-tävlingen som nu är utlyst för hamnen och HotellSvea-området i Simrishamn.
  • avatar Erik  2 veckor sedan
  • Varför låser man dig fast vid att det ska vara stora roterande vingar ? Varför bromsar vindkraft-förespråkare och vindkraftmyndigheten allt utvecklings-arbete beträffande vindpendlar och nock-generatorer ? "På slätten utan träd eller hus på kilometrars avstånd eller ute på havet, får man hyfsad vind även på 15 m höjd." Tänk om !
  • avatar ecwho  2 veckor sedan
  • När inte ens vindarna får leka tafatt utan att exploateras av teknikknoddar är det illa ställt med mänskligheten, -därför bevara Österlen från påfunden---
  • avatar vindbrukhalland  2 veckor sedan
  • Helt korrekt! Ge tillbaka till landsbygden vad som tillhör landsbygden! Det är därifrån våra livsmedel i stort kommer ifrån och nu också en ren energikälla till alla er som dra till stan för att bo makligt. Dock utan livskvalitet ifrån skapande av någon gott i harmoni med de natur resurserna som vi har ansvar för att förvalta på bästa möjliga sätt.
  • avatar vindbrukhalland  2 veckor sedan
  • Helt korrekt! Ge tillbaka till landsbygden vad som tillhör landsbygden! Det är därifrån våra livsmedel i stort kommer ifrån och nu också en ren energikälla till alla er som dra till stan för att bo makligt. Dock utan livskvalitet ifrån skapande av någon gott i harmoni med de natur resurserna som vi har ansvar för att förvalta på bästa möjliga sätt.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu