Risk att mödrahälsovården försämras

Läsartext: Stefan Malmberg och Maria Stjärnskog Nyman
Större eller mindre text Publicerad 17 mars 2011 10.43 0 Skriv en kommentar
Tyck till!.
Den senaste veckan har vi kunnat läsa om hur den borgerliga majoriteten i Region Skåne vill förändra hur mödrahälsovården är organiserad.

Mödrahälsovården fungerar idag generellt bra, något som bland annat visar sig genom mycket låg spädbarnsdödlighet. Det är därför med stor oro som vi följer hur den borgerliga majoriteten nu beslutat att slå sönder det välfungerande system som finns genom att införa en vårdvalsmodell.

Deras förslag innebär att de offentliga mödravårdscentralerna inte längre ska vara kopplade till kvinnokliniken på sjukhuset. Fram tills idag har det inneburit ett givande samarbete mellan mödravården för kvinnan under graviditeten och förlossnings- och specialistvården på sjukhuset. Denna sammanhållna länk riskerar nu att brytas upp. Anledningen till detta tycks vara att förbättra för de privata vårdgivarna, men vi har svårt att förstå hur en försämring för de gravida kvinnorna kan föra med sig en förbättring för någon. Att det nya systemet skulle innebära mer valfrihet för de blivande föräldrarna är inte helt sant eftersom de redan idag kan välja vilken mödravårdsenhet de ska vända sig till.

Problemen för mödrahälsovården handlar istället framförallt om bristande tillgänglighet. Men det är i grunden en resursfråga och löses inte genom att förstöra det välfungerande system som tagit tid att bygga upp. Vi förstår den oro som både barnmorskor och blivande föräldrar nu ger uttryck för. Att den här frågan diskuteras bland allmänheten och oroar ett större antal medborgare, kunde vi märka när vi i helgen var ute på gator och torg i Lund. Den socialdemokratiska regionfullmäktigegruppen frågade invånarna efter ”den viktigaste frågan” att driva på – många svarade med kraft att mödrahälsovården angår och att man välkomnar vår markering. Den stora frågan är därför hur denna illa genomtänkta förändring kommer att påverka de gravida kvinnorna och deras ofödda barn.

Maria Stjärnskog Nyman (S), Skurup
Stefan Malmberg (S), Ystad

Ledamöter i regionfullmäktige



21 läsare har reagerat på denna artikel

10% är glada

5% är likgiltiga

10% är nyfikna

76% är arga


Hur reagerar du på "Risk att mödrahälsovården försämras"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar 1947klas2011  20 timmar sedan
  • Hoppas att regionledningen denna gång gör halt och tänker även på den ofödda människan och inte försämrar mödravården i Ystad. Men det är väl knappast troligt då Moderaterna tänker med plånboken och inte vet vad solidaritet är.
  • avatar 1947klas2011  20 timmar sedan
  • varför skall jag skicka fler kommentarer jag har sänt min åsikt.
  • avatar 1947klas2011  20 timmar sedan
  • Stopp jag har sänt min åsikt Tack för mig.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu