Målet är frihet från diskriminering

Läsartext: Gudrun Schyman, Feministiskt initiativ
Större eller mindre text Publicerad 5 juli 2011 9.27 0 Skriv en kommentar
Tyck till!.
FN:s resolutioner och konventioner om mänskliga rättigheter har inget med religion att göra.
När Lars Rosenberg (YA 1 juli) gör jämförelser med Martin Luthers teser tyder det på antingen okunnighet eller ett totalt förakt för den demokratiska utvecklingen. Att mänskliga rättigheter definieras och skyddas genom konventioner och resolutioner i FN är ett resultat av medlemsländernas demokratiska utveckling och humanistiska ambitioner. Det ligger tillexempel decennier av hårt folkbildnings- och opinionsarbete bakom resolutionen om utrotandet av mäns våld mot kvinnor och nu senast definitionen av det systematiska sexuellt våldet mot kvinnor i krig, som kriminellt.

På samma sätt har konventioner om flyktingars status och människors rätt att söka asyl tillkommit. Att välja att förneka eller nonchalera detta är att visa ett öppet förakt för demokratin.

Problemet är att alla länder inte tar sitt ansvar och att det både på nationell och regional och lokal nivå finns de som aktivt motarbetar mänskliga rättigheter. I politiskt organiserad form ser vi det i hur SD agerar i parlamenten men vi ser det också i den alltmer restriktiva invandrarpolitik som den borgerliga regeringen fört. Och vi ser det i de växande murarna runt Europa.

Det finns uppenbara problem med segregation och diskriminering i vårt samhälle. Det drabbar många och det drabbar de sist hitkomna värst. Men de här problemen försvinner inte om vi stänger gränserna. Det är inte de människor som kommer hit som har problemen med sig. Problemen finns redan i vårt samhälle. De stavas arbetslöshet, brist på bostäder, neddragningar och besparingar i skolorna, brist på jämställdhet, osv. Det krävs politiska och ekonomiska samhällsreformer för att rätta till detta. Det är inget som vi löser genom att säga att det är fel på invandrarna själva. Och det är definitivt inget vi kommer tillrätta med genom svepande och ogrundade generaliseringar om ”massinvandring” och ”okontrollerbar asylism” (vad nu detta är?).

Tillbaka i tiden var fri invandring en central fråga för den svenska nyliberala rörelsen. Alla skulle få söka lyckan varhelst man önskade. Nu definieras ”invandringsproblemet” som centralt, inte bara för SD utan dessvärre också för stora delar av den borgerliga högern.

Jag hoppas på en förändrad inställning, av respekt för mänskliga rättigheter men också för att vi (igen) kommer att behöva invandrad arbetskraft som ska slippa mötas av diskriminering. Jag hoppas att fler kommer att omfatta idén om fri rörlighet för alla människor, baserad på garanterade mänskliga rättigheter.

För Feministiskt initiativ är antidiskriminering (utifrån kön, klass, etnicitet, sexualitet, funktionalitet) den centrala utgångspunkten när vi formulerar vår politik. Både Lars Rosenberg (vars ideologiska utgångspunkt döljs i ”oberoende”) och andra som vill veta vilka konsekvenser det får för politiken kan läsa mer på www.feministisktinitiativ.se.

Expressens ledarsida den 2 juli skriver Isobel Hadley-Kamptz: ” I hela västvärlden definierar vi invandrade, specifikt muslimer, som problem, vi kollektiviserar dem till ett enda stort dilemma som vi uppenbarligen hellre ser som ilandflutna döda kroppar på Lampedusas stränder än som asylsökande på våra gator.” Jag håller med henne. Den här envisa beskrivningen av människor som kommer som problem spelar främlingsfientliga och högerextrema grupper i händerna. Det är en politisk utveckling som får konsekvenser på samhällets samtliga områden. Inte minst i de kommuner där företrädarna för de partier som vägrar respektera mänskliga rättigheter sitter.




112 läsare har reagerat på denna artikel

84% är glada

4% är likgiltiga

0% är nyfikna

12% är arga


Hur reagerar du på "Målet är frihet från diskriminering"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar PAULSVENSS  2 veckor sedan
  • Det behöver bara sägas som det är sagt: Sverige är obestridligt svenskarnas land. Här bestämmer de lika obestridligt svenskarna.Här lämnas asyl till den som begär det efter svenskarnas egna regler - Sverige behöver inte hjälp av några unioner för att styra sitt eget land, alla konventioner är fullständigt onödiga.Sveriges regering skall sätta svenskarna i främsta rummet och skall inte stifta lagar mot svenskar till utlänningars förmån. Utlänningar som får tillfällig asyl och som tack för detta begår brott skall omgående förpassas ur riket. Är det svar nog till Schyman?
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Du har tydligen helt missuppfattat de danska tullåtgärderna. Danmark har ökat antalet tulltjänstemän vid gränsen mot Sverige och Tyskland där man inriktar sig på natkotika och vapen eftersom man anser att det är från Sverige och Tyskland det kommer narkotika och vapen. Några tullkontroller mot mångkultur har varken Danmark eller något annat land ... :))
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Du får nog ha passet med dig om du tänker åka till Danmark så dom inte griper dig som flykting med ogiltiga handlingar. Dom kollar och var dom kommer ifrån så det inte är människo smuggling. Det sa dom på Dansk TV
  • avatar ecwho  2 veckor sedan
  • Husbondens röst har talat, -andra göre sig icke besvär,,,
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Kära Piken! Vad menar du med mångkulturella samhället? Är det en omskrivning för att du vill att männioskor ska vara likriktade och inte vara olika? Du och ditt nätverk skriver mycket om mångkultur men vad är det där för något? På vilket sätt yttrar sig denna mångkultur i Skurup rent konkret. Berätta så vi får veta vad det är som är så misslycket i Skurup att de männskliga rättigheterna måste åsidosättas ... :))
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Hur menar du att diskriminering inte handlar om männskliga rättigheter? Vad är männskliga rättigheter enligt dig och vad är diskriminering enligt dig?
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Det är 95 % av väljarna som stödjer partierna som röstar på den här politiken i riksdagen.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Visst är det så att ca 94% röstade på andra partier än SD, men det är också allmänt känt att den siffran på inget sätt går att likställa med att de tycker om 7klöverns migrationspolitik. Det finns undersökningar som visar lite på vart det svenska folket lutar åt i den frågan, jag rekommenderar starkt att du läser på den så du kanske förstår lite mer att det du påstår är felaktigt på många olika sätt.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Hur kan du tolka in dessa väljares tankar och vilja? Är du synsk eller stirrar du i kristallkronan? Du pratar om en undersökning som visar att stödet för ökad invandring har ökat kraftigt. Sanningen är ju just detta att i valet 2010 röstade ca 95 % av väljarna på de partier som är eniga om invandringsfrågorna.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Hur kan DU tolka in väljares tankar och vilja när du gör dina påstående? Jag har iallafall undersökningar som backar upp mina påstående, vad har du som backar upp dina?
  • avatar profesern  2 veckor sedan
  • FEL!  Det är 95% av de som går och röstar - inte 95% av de röstberättigade.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Vad är saklig bakgrund för att diskutera männskliga rättigheter menar du?
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Anser du det vara en mänsklig rättighet att få bli svensk medborgare? Anser du det vara en mänsklig rättighet att få stanna i Sverige fast du inte är flykting? (Eller svensk medborgare) Anser du det vara en mänsklig rättighet att få PERMANENT uppehållstillstånd istället för TEMPORÄRT uppehållstillstånd?
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Det är detta vi diskuterar: Artikel 1 [redigera] Alla människor är födda fria och lika i värde och rättigheter. De har utrustats med förnuft och samvete och bör handla gentemot varandra i en anda av gemenskap. Artikel 2 [redigera] Var och en är berättigad till alla de rättigheter och friheter som uttalas i denna förklaring utan åtskillnad av något slag, såsom på grund av ras, hudfärg, kön, språk, religion, politisk eller annan uppfattning, nationellt eller socialt ursprung, egendom, börd eller ställning i övrigt. Ingen åtskillnad får heller göras på grund av den politiska, rättsliga eller internationella status som råder i det land eller det område som en person tillhör, vare sig detta land eller område är oberoende, står under förvaltarskap, är icke-självstyrande eller är underkastat någon annan begränsning av sin suveränitet. Artikel 3 [redigera] Var och en har rätt till liv, frihet och personlig säkerhet. Artikel 4 [redigera] Ingen får hållas i slaveri eller träldom; slaveri och slavhandel i alla dess former skall vara förbjudna. Artikel 5 [redigera] Ingen får utsättas för tortyr eller grym, omänsklig eller förnedrande behandling eller bestraffning. Artikel 6 [redigera] Var och en har rätt att överallt erkännas som en person i lagens mening. Artikel 7 [redigera] Alla är lika inför lagen och är berättigade till samma skydd av lagen utan diskriminering av något slag. Alla är berättigade till samma skydd mot alla former av diskriminering som strider mot denna förklaring och mot varje anstiftan till sådan diskriminering. Artikel 8 [redigera] Var och en har rätt till verksam hjälp från sitt lands nationella domstolar mot handlingar som kränker hans eller hennes grundläggande rättigheter enligt lag eller författning. Artikel 9 [redigera] Ingen får godtyckligt anhållas, hållas fängslad eller landsförvisas. Artikel 10 [redigera] Var och en är på samma villkor berättigad till en rättvis och offentlig förhandling vid en oberoende och opartisk domstol vid prövningen av hans eller hennes rättigheter och skyldigheter och av varje anklagelse om brott mot honom eller henne. Artikel 11 [redigera] 1. Var och en som är anklagad för brott har rätt att betraktas som oskyldig till dess att hans eller hennes skuld lagligen har fastställts vid en offentlig rättegång, där personen åtnjuter alla rättssäkerhetsgarantier som behövs för hans eller hennes försvar. 2. Ingen får fällas till ansvar för en gärning eller underlåtenhet som inte utgjorde ett brott enligt nationell eller internationell lag vid den tidpunkt då den begicks. Det får inte heller utmätas strängare straff än vad som var tillämpligt vid den tidpunkt brottet begicks. Artikel 12 [redigera] Ingen får utsättas för godtyckligt ingripande i fråga om privatliv, familj, hem eller korrespondens och inte heller för angrepp på sin heder eller sitt anseende. Var och en har rätt till lagens skydd mot sådana ingripanden och angrepp. Artikel 13 [redigera] 1. Var och en har rätt att fritt förflytta sig och välja bostadsort inom varje stats gränser. 2. Var och en har rätt att lämna varje land, även sitt eget, och att återvända till sitt land. Artikel 14 [redigera] 1. Var och en har rätt att i andra länder söka och åtnjuta asyl från förföljelse. 2. Denna rätt får inte åberopas vid rättsliga åtgärder som genuint grundas på icke-politiska brott eller på gärningar som strider mot Förenta nationernas ändamål och grundsatser. Artikel 15 [redigera] 1. Var och en har rätt till en nationalitet. 2. Ingen får godtyckligt fråntas sin nationalitet eller nekas rätten att ändra nationalitet. Artikel 16 [redigera] 1. Fullv...
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Men det är bättre du förklarar hur vi som land skulle bryta mot mänskliga rättigheter genom att hjälpa flyktingar och skicka hem de som inte är flyktingar eftersom de saknar skäl att vara här. Har du något svar på det? Eftersom du påstår att SD vill bryta mot de mänskliga rättigheterna så borde det väl vara mycket enkelt att svara på.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Återigen har Schyman skrivit en artikel som är sakligt grundad, välformulerad och ger något nytt som utvecklar frågan som diskuteras. Gudrun Schyman är en god skribent och en skicklig politiker. Däremot har de oberoende eller beroende sverigedemokrater som kommentarat och skrivit insändare totalt misslyckats med att göra sin inlägg trovärdiga och de har saknat fakta för sina påståenden. De grundläggande svenska värderingarna försvaras bra av Schyman och SD är det mest osvenska som finns i svansk politik.
  • avatar profesern  2 veckor sedan
  • Din tolkning och slutsats av debatten är lika tokig som dina andra inlägg. Väx upp, påg.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Det är inte jag som kallar dig bror duktig utan du själv. Jag beter mig inte så. Jag vill att du svarar på frågan Vad är männskliga rättigheter för dig och vad är diskriminering för dig. Anledningen till att jag ställer frågan är att du skriver "Hon vet inte vad hon debbaterar i nu då hon blandar Mänskligarättigheter med Diskriminering som är två skilda saker och inte hör ihopa". Det vore bra att du redde ut vad det är du skriver.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Det var ju ny matematik ... :)) ... vad tror du din lärare säger om den ekvationen ... :))
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Blir man kvinnomisshamdlare för att man röstar på ett visst sätt? Du verkar inte ha elementär kunskap om juridik. Försök skriva vad det är du menar istället för att bara vräka ur dig en massa skit om andra människor.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Tycker man att det är bra med fortsatt massinvandring för att man röstar på C, MP, V, M osv ? Inget logiskt tänkande alls idag?
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Har du sett att Gudrun Schyman har skrivit en artikel mot SD:s politik som kränker mänskliga rättigheter. Det var nog inte så konstigt att SD kom upp i kommentarerna, eller hur? Man kommenterar alltså artiklarna och ämnet i artiklen. Det verkar som du missat detta ... LoL
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Jag har inte missat det men en person här blandar in SD även om inte artikeln handlar om dom bara för han har inget annat att kritisera. Läät att profilera i onödan som han gör.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Hur tänker du nu? Artikeln handlade om SD och han skrev om SD. Vad är det som är så svårt för dig att förstå?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Nu är du återigen fel på det då det var mänskliga rättigheter och Rosenberg som är opolitisk ledamot numera artikel handlar om. Du får nog läsa båda dom två föregående insändarna igen. Det handlar om Schyman mot Rosenberg och håll dig till det. Då får vi blanda in samtliga partier om du inte kan skilja på dessa.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Du fick en fråga av AP och klarade inte av att svara på den. Då kan jag också ställa den. Vad menar du med ett mångkulturellt samhälle? Eftersom du anser att det misslyckats måste du väl veta vad det är?
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Är det så svårt att förstå att det är ett samhälle som är präglat av mer än en kultur? Mångkultur döms ut i många länder nu och det är inga små länder heller utan världsledande länder på många sätt.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Vad är det då konkret som misslyckats så katastrofalt i Skurup för att där finns människor med mer än en kultur?
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Vi pratar om nationen, inte en av Sveriges minsta kommuner. Men ja det finns mycket som är totalt misslyckat i Skurup också. Tycker du ska ta dig en tur bland de kommunala lägenheterna i Skurup (eller varför inte rosengård om du vill se det totala skräckexemplet). Sen kan du fundera på t.ex hur många det är som försörjer sig där av invandrarna, och då menar jag inte försörjer sig som i att de hämtar bidrag på socialkontoret, utan verkligen jobbar och sliter och betalar skatt. För att göra det enkelt, det kostar enorma pengar, det försämrar hela vår värfärd och gör vår tillvaro mer otrygg. Berätta nu för mig varför vi ska göra det sämre för oss själva, våra släktingar och våra grannar genom att ta in människor som inte är flyktingar.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Om man röstar på C, MP, V, M osv röstyar man på att fortsätta med flyktingmottagning och invandring. Inga andra än SD/PIK/NS pratar om massinvandring. Det finns ingen massinvandring i Sverige.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • 1.3miljoner på 30år är en massinvandring punkt slut. Din logik säger, att röstar man INTE på SD så är man för en massinvandring. Röstar man INTE på FI så kan du inte dra någon slutsats alls. I rest my case, du är bortom räddning den saken är klar.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Om man röstar på de partier du nämner så röstar man på en fortsatt flyktingmottagning och fortsatt invandring. Någom massinvandring finns inte i Sverige.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Massinvandringen började 2001 på hösten okt/nov och det kom över 100000 st på 3 är från Balkan. Säkerställda siffror från Statens invandrarkerk som det hette då. ca 75000 kom via Ystad och 33000 via Trelleborg enligt deras uppgifter.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Nu fuskade du kraftigt i statistik. Inte är det punkt och slut för att du säger det ... LoL Först och främst får du hålla dig till fakta och inte hitta på egna siffror. Sen får du visa lite respekt för Svensk lag och reglerna för kommentering i YA.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Det är nog du en av dom som borde ta till dig först det du själv redovisar att hålla god ton. Men vill ni nu inte ha det så räkna med mothugg.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Migrationsverket siffror visar att det invandrat 1.3miljoner människor mellan 1980 till 2010, du kanske påstår att de ljuger? De är offentliga, du kan gå in och kolla precis när du vill. Hur många trodde du hade kommit hit? Respekt för svensk lag, på vilket sätt skulle jag inte ha respekt för svenska lagen?
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Gång på gång har den ena efter den andra berättar för dig att dessa 43 000 om året (1,3 miljoner på 30 år) till större delen är återvändande svenskar, danskar, finnar och andra europeer. Du vet om det men fortsätter ljuga i tron att du kan lura andra. I den här diskussionen handlar det om flyktingar där Sverige tagit emot någon promille (tusendel) av flyktingarna. Antalet flyktingsökande i Sverige är mycket litet. Vill du hindra svenskar att återvända sen de bott utomlands eller hindra danskar som jobbar i Malmö att flytta över sundet? Det är ju dom som är "massinvandringen". Har du inte upptäckt att alla andra vet hur det ligger till?
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Du är uppenbarligen inte alls.. inte för fem öre insatt i det. Hade du tagit dig fem minuter att räkna på det själv så ser du att det inte hade gått ihop. Det har nämligen kommit 1.1miljon flyktingar/skyddsbehov/anhöriginvandring.  Utöver det har vi t.ex studenter osv. Återvändare är inte med i den siffran på 1.3miljoner. Visst är det många svenskar som flyttar in och ut från vårt land, men det har inte med massinvandringen att göra. Detta vet DU om hmm tror jag, du briljerar inte med siffror direkt. Sverige har på dessa 30åren tagit emot 377596st flyktingar, dessa har genererat närmare 600.000!!!! i anhöriginvandring Sjukliga siffror. Okunskapen verkar vara total för de som tror att det inte sker en massinvandring. Ska jag ge dig länken så du kan läsa själv?
  • avatar profesern  2 veckor sedan
  • Sluta snacka siffror! Det biter inte på de förhärdade invandrarälskarna typ BertMJohansson. Låt oss konstatera att vi inte vill ha brottslingar i landet Sverige, ingen nämnd och ingen glömd. De som vill ha mångkultur OCH MÅNGETNICITET (fint ord) får ta och emigrera. Punkt och FINAL
  • avatar tigerone11  2 veckor sedan
  • Om du lade ner lite tid på att titta olika kommuners befolkningsutveckling skulle du kanske se om du tog bort skygglapparna att i vissa kommuner är andelen invandrare och deras barn över 20% av befolkningen Södertälje över 30% Botkyrka över 40% .
  • avatar profesern  2 veckor sedan
  • Dina INVANDRARE visar ju stor respekt för SVENSK LAG. Du vill släppa in räven i hönsahuset.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Man kan konstatera att SD sjunker djupare och djupare i nivå på sina kommentarer. Alla argument de kommit med har smulats sönder och alla fakta har visat hur fel de har. Nu sysselsätter de sig bara att i besvikelse skriva mycket barnsliga personangrepp på Gudrun Schyman och alla andra. De har alltså förlorat debatten ner till en sådan bottennivå att de bara reagerar känslomässigt på ett personligt plan. Stort tack till Gudrun Schyman som drivit SD ut på randen där ingen återvändo finns.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Faran är nog större att alla som kämpar mot SD nog binder ris till sin egen röv som det håller på nu. Faran kan bli omvänd och kommer att förvåna många och då även dom andra partierna. Gå inte längre än till Danmark, Norge och nu senast Finland. Det fins även i andra Eu länder som även dom trodde att dom blir lätta att bekämpa men fick fel i alla prognoser och valresultat. Människor påverkas av våra grannländer och följer gärna deras debatter och sen röstar som dom gör.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Då får du akta dig för att kritisera sossar, vänster och miljöpartister ... :) Med din logik så kommer de att växa då ... :)
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Och mer så kommer SD att växa ännu mer då ni ger ungdomarna som blir röstberättigade lite bättre hjälp att välja dom med rea påhopp som kan bli ödesstigert för Svensk politik. Jag behöver inte akta mig men ta du också en funderare hur det är i Danmark, Norge och nu senast Finland. Är det så du vill Sverige skall se ut efter valet 2014.
  • avatar tigerone11  2 veckor sedan
  • Skulle du käre Anders vilja precisera närmare vilka argument det är som smulats sönder, jag följer debatten och känner inte till några argument som visat sig felaktiga. Lite läsning av Dansk och Norska Engelska och tyska tidningar skulle förbättra din hälsa avsevärt i framtiden.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Det kan du ju fortsätta hävda hur debatten än går. Ingen kommer att upprepa hela den debatten för dig igen för att överbevisa dig. Den nivån på debbatt deltar inga seriösa i ... :)) Det är mer än tydligt för de som vill se det att SD är ett parti som inte respekterar de mänskliga rättigheterna. Man har blivit avklätt in på bara kroppen vad det är för värderingar man har. SD-argumenten har kompletterat Gudrun Schymans artiklar så att det tydligt framstått som att SD inte är ett parti som andra utan ett mycket udda parti som inte ens respekterar de mänskliga rättigheterna.
  • avatar tigerone11  2 veckor sedan
  • Jag tycker att SD går från klarhet till klarhet och att de skulle ha blivit avklädda finns det väl inget seriöst media som påstått. Det är väl därför de sakta ökar i alla opinionsmätningar. Det här bla vad ditt flum för med sig min käre Anders. http://hd.se/landskrona/2011/07/08/polisens-utmaning-vem-satt-vid/ Själv blev jag botad från den smittsamma sjukdomen mångkulturism i Siera Leone för 45 år sedan , och då var det ett mönsterland jämfört med idag.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Det är bara det, att motståndet mot massinvandringen har väldigt lite med SD att göra. Det finns ett massivt motstånd till detta oförstånd som 7klövern håller på med gällande invandringen, det är inte på något sätt förankrat i "folkhemmet" utan tvärtom blir medborgarna överkörda gång på gång på gång av riksdagen och regeringen. Att det kommer straffa sig genom att t.ex många kommer lägga sina röster på den enda motpolen till idiotin som finns, Sverigedemokraterna. Tyvärr är matematikkunskaperna väldigt dåliga i detta landet, hade de varit bättre hade fler insett att det är en katastrof för landet det som har skett, och som sker varje dag.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Varför vill då Åkesson samarbeta med Reinfeldt eller Juholt och gärna ingå i en regering?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Faran är nog större att både Reinfeldt som Juholt måste börja diskutera med SD efter nästa val om man inte ändrar sin politiska bana. Det fins oanade krafter som ser sin möjlighet att omkullkasta det som varit och röstar i ren protest på SD i nästa val. Det gjordes redan nu 2010 och kan bli mycket mer nästa val. Folk visar sitt missnöje på det viset men vill inte prata om det så blir man inte uthängd. Jag tror inte Åkesson behöver be om samarbete utan det blir nog att dom andra partierna får krypa till korset som i don andra Nordiskia länderna har fått göra.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Varför vill då Åkesson samarbeta med antingen Reinfeldt eller Juholt? Han bad om samarbete senast idag i P1. Varför vill han samarbeta med dessa partier som du kallar 7-klövern? Kolla själv vad Åkesson säger http://www.aftonbladet.se/nyheter/almedalen2011/article13293484.ab Du kanske inte känner till så mycket om vad SD-ledningen gör men det är ju så att de är välavlönade politiker som vill stanna en mandatperiod till för att ha riksdagslön fram till de fyller 65. Var tar alla partipengarna vägen?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Jag har aldrig nämt 7 klövern det får bli dina ord, jag har bara varnat för det som hänt i Danmark, Norge och nu senast i Finland kan hända även här hemma i Sverige. Dom länderna kämpade emot med samma medel som bedrivs här men misslyckades totalt. Därför skall ni inte ha för höga förhoppningar att lyckas så blir inte besvikelsen så stor. Det är väl bättre att bli glad om det skulle gå bra för övriga partier än att bli besviken på grund av en kraftig felbedömning av vad folket vill.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Eftersom inget parti fått egen majoritet så är det tal om samarbete för att få ihop regeringen. När man samarbetar gör man kompromisser och får samtidigt inflytande över varandra. Så fungerar politik, har man inte egen majoritet så blir det kompromisser.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Debatten startade med om Simrishamn skulle ta emot fem ensamkommande barn mer än tidigare planerat. SD startade då detta förtal av flyktingbarn och drev en politik att vi inte ska följa konventioner vi tidigare skrivit på som flyktingkonvension, barnkonvension osv. SD framställde det som att det förekommer en massinvandring till Sverige och att dessa invandrare "tar över", skadar vår ekonomi så vi kastas ner i armod och olycka och vi blir utsatta för kriminella överfall av dessa flyktingar. Vi har egna ögon att se med och egna öron att höra med. Var finns dessa horder av invandrare som tar över allt och är kriminella och har skadat vårt svenska samhälle? Vi ser och hör ju själva att vi har en hög levnadsstandard och att de som har mörka ögon är lika mycket människor som vi själva. SD ska inte skriva oss på näsan vad vi ska tycka. SD ska inte komma med sina pekpinnar till oss svenskar. Vi ser vad ni är för några.
  • avatar tigerone11  2 veckor sedan
  • Skull du vilja precisera på viket sätt SD ljuger? SD har inget emot att man söker asyl i Sverige. Vad SD har något emot är att man gör det på falska grunder, dvs barn är inte barn!. Ja dessa invandrare skadar vår ekonomi detta börjar ju visa sig i fler och fler kommuner , om Bert läste lite olika tidningar och inte bara PK Media skulle detta vara klar även för Bert . Vad det beträffar de kriminella överfallen kan du ju bara öppna SDS och Skånskan och läsa om dessa brott varje dag ständigt upprepar de sig. Att nu Media har valt att inte skriva ut etnicitet och bakgrund på förövarna gör ju inte det hela mindre penibelt. Idag har Malmö förvandlats till en stad där en gammal och försvarlös människa inte kan gå ut med pengar eller smycken utan risk för att bli rånad , något som aldrig förekom för 40 år sedan , vem tror du förövarna är? Vem tror du det är som kastar sten på brandkår och polis? SD bryr sig inte om vad du har för färg på ögonen eller för den delen kroppen heller, det är totalt oväsentligt! SD vill ha ordning och reda , och jag själv vill inte bli kallad otrogen hund av en 5 årig grannpojke.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Vill du menar att de fem barnen som Simrishamn tar emot är här på falska grunder? Din kommentar är en samanfattning av den nzistiska propagandan på Pik och visar på det tidigare bevisade sambandet mellan SD-ledningen och Pik.
  • avatar profesern  2 veckor sedan
  • Hur då "lika mycket människor som vi själva"?
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Anser du dig inte vara människa?
  • avatar tigerone11  2 veckor sedan
  • "Jag hoppas på en förändrad inställning, av respekt för mänskliga rättigheter men också för att vi (igen) kommer att behöva invandrad arbetskraft som ska slippa mötas av diskriminering. Jag hoppas att fler kommer att omfatta idén om fri rörlighet för alla människor, baserad på garanterade mänskliga rättigheter. " Gudrun du borde skämmas locka hit ännu fler till arbetslöshet, och på vilket sätt skulle det lösa världens problem att hela tiden öka befolkningen? Är det bara Sverige som skall öka på bekostnad av andra länder? Skall vi lösa ålderspyramiden får vi faktiskt snegla lite åt Japans håll som har fattat vad som måste göras. Industrin behöver inte mer arbetskraft , där ersatts människan hela tiden av mera effektivare robotar och dessutom är de billigare i längden. Det är ofattbart att politiker inte bara Gudrun utan även andra som har lite utbildning kan hålla fast vid mantrat att vi behöver mer arbetskraft.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Just nu finns det 44 miljoner flyktingar i världen varav 22 miljoner är barn. Hur kan du skriva om att det bara är Sverige som tar emot flyktingar? Sveriges problem med arbetslöshet har inget med invandring att göra utan med den ekonomiska politik som regeringen för. Nu vill de höja pensionsåldern ytterligare. Att ta emot de flyktingar som kommer hit har Sverige liksom andra länder kommit överens om genom FN-beslutet med konventionen om flyktingar, mänskliga rättigheter och barnkonventionen. Det är inte någon extremism som Gudrun Schyman hittat på utan något som hela Sverige och hela världen är överens om. De som ska skämmas är de fåtaliga extremister som är mot mänskliga rättigheter.
  • avatar tigerone11  2 veckor sedan
  • Var någon stans i mitt inlägg står det att det bara är Sverige som tar emot flyktingar? Däremot tar Sverige emot fler flyktingar per capita än något annat land. Vad jag skrev var att Sverige kan inte öka sin befolkning på bekostnad av andra länder eftersom hela världens befolkning måste minska. Då kan ju inte Sverige gå mot strömmen och öka befolkningen. Var snäll och blanda inte in mäskliga rättigheter i diskussisionen eftersom i stort sett alla Svenskar respekterar dessa även SD. Vad det handlar om är människor som missbrukar dessa rättigheter för sin egen vinnings skull.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Ohederlighet kallas det när man rediskerar bort sådant som "är det bara Sverige som ska ta emot all världens flyktingar". Hela debatten handlar om mänskliga rättigheter. Hela debatten handlar om att SD inte respekterar de mänskliga rättighetena.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Det som är mycket mer intressant är varför du vill vi ska ta emot de som INTE är flyktingar, kan du ge ett vettigt svar på den frågan?
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • De allra flesta som flyttar till Sverige är inte flyktingar eller söker asyl. Varför vi ska ta emot dem beror på att många har svenskt medborgarskap eller är medlemar i andra EU-länder och därför har rätt att fritt flytta som de som flyttar från Ystad till Skurup. De som inte beviljas asyl av de som söker sådan tar vi emot av humanitära skäl. Det kommer mäniskor till Sverige och söker skydd. Alla kan inte fylla de höga krav som Migrationsverket ställer på bevisning att de är förföljda och riskerar livet om de återvänder. Det kan vara en kvinna som inte kan bevisa att den klan hon tillhör har bestämt att döda henne av "hedersskäl". Det är i själva verket omöjligt att bevisa. Då får hon stanna av humanitära skäl. Ett annat sätt hade varit att tro henne och bevilja asyl. Sverige har en mycket restriktiv flyktingmottagning och har fått mycket kritik för detta. SD lägger skulden på de asylsökande och vill förfölja dem.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Tyvärr argumenterar du med helt fel kunskap. Ca 600000 "anhöriginvandrare" har kommit de senaste 30åren. Ca 380000 "flyktingar eller motsvarande" har kommit de sista 30åren. Ca 210000 har fått stanna av "humanitära/skyddsbehov" Observera att dessa INTE är flyktingar. Utöver detta så finns det ca 100000 gäststudenter och ca 200000 från andra EU-länder. Med andra ord har vi fått hit 810000 människor som vi inte hade behövt ta emot och ändå följt alla mänskliga rättigheter. Eftersom Migrationsverket dessutom skriver "flykting eller motsvarande" så gör jag tolkningen att bara en del av dessa är flyktingar, och resten fått stanna för att Sveriges riksdag har bestämt sig för att underminera allt som är svenskt. Tyvärr tror du detta är gratis men så är inte fallet.
  • avatar fdriksrdet  2 veckor sedan
  • När man läser ditt "svar" till AP där han mycket tydligt besvarar din fråga så undrar man vad du skriver om. Du frågar AP om varför vi ska ta emot de som inte är flyktingar vilket han mycket tydligt redogör för. Du svarar som den döve i sagan som står och gör ett yxskaft. När besökaren säger "goddag" svarar han "yxskaft". Jag håller med AP om att de som inte får flyktingstatus kan man enligt svensk lag låta stanna av humanitära skäl. Du påstår att man inte "behöver" ta emot dessa men det anser Migrationsverket, Sveriges regering och Sveriges riksdag. Du och SD har hela det svenska samhället och hela den svenska värdegrunden mot dig. SD är sannerligen inte ett parti som andra utan ett parti som kränker mänskliga rättigheter.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Varför ska vi betala mångmiljardbelopp för att försörja dessa icke-flyktingar när vi behöver dessa pengar till att t.ex ta hand om våra äldre, se till att vi har en bra skola och vård, återinföra lite psykvård mm. Kan du svara på det?
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Kan du förresten svara på frågan istället, varför ska människor som INTE är flyktingar få stanna här? Det spelar ingen roll nu om det är 10 personer eller 10 miljoner, jag frågar dig varför de som inte är flyktingar ska få stanna.
  • avatar KALLEANKALEVER  2 veckor sedan
  • är du  n a i v  ?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Konvention som är 60 år gammal. Man kan bara skratta åt det då den är förlegad. Att du inte flyttar hem till Schyman i Gladsax för där hör du hemma bland gammel kommunisterna.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • På vilket sätt är mänskliga rättigheter förlegade? I Tyskland 1933-1945 tyckte också en del att det var förlegat med mänskliga rättigheter. Vad är det i FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna som du tycker är förlegat? Världens stater anser ju inte att det är förlegat eftersom det är den idag gällande konventionen om mänskliga rättigheter.
  • avatar KALLEANKALEVER  2 veckor sedan
  • Ta hit 22 miljoner "barn"så blir det bra- då blir Anders Persson utsparkad ur Sverige, som ett litet tack - från de snälla "barnen". Kolla upp Sveriges statsskuld, så kommer du att hoppa ur tofflorna och ropa på HJÄLP.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Såna siffror har han nog inte hört talas om då det är bara skönmålade siffror från regeringen vilken stadsskuld vi har. Men det kan han  väl kolla själv som kan allt och vet allt. Astronomiska summor är det.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • På vilket sätt är FN:s konvention om de mänskilga rättigherna förlegad. Det har så länge det funnits någon form av lagar här hos oss varit förbjudet att döda andra. På vilket sätt blir lagar och konventioner förlegade?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Det som skrevs efter andra värdskriget är historia snart men som kommes ihåg. Det som händer i dag är helt annorlunda med mer råhet förföljese och vapen som inte existerad under 30,40 och 50 talet. Då måste sådana konvetioner göras om efter hur det är idag och inte som värden var 1951.
  • avatar fdriksrdet  2 veckor sedan
  • På vad sätt är det som står i FN:s deklaration om mänskliga rättigheter förlegat?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Det räcker med hur gammal den är och det behöver inte stå där för då hade dom väl skrivit in det redan 1951. Häng med i utvecklingen istället hur värden ser ut idag och inte 1951. Eller ni lever i dåtid och inte i nutid ser det  ut som.
  • avatar fdriksrdet  2 veckor sedan
  • Så om det var olagligt at mörda för 60 år sen så är det förlegat idag? Nej, du får faktiskt berätta vad som i FN:s konvention om mänskliga rättigheter som du anser vara förlegat. Då kan du också berätta vad det är i utvecklingen som gör att det är förlegat med mänskliga rättigheter idag.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Var har jag skrivit att det var tillåtit att mörda för 60 år sen. Läs vad jag skrivit och lev inte i dåtiden som du gör. Jag lever i nutid och kan både läsa och se på TV vad som händer i dag ute i värden. Vi lever under helt andra förhållanden än vi gjorde 1951 men du var nog inte född då som jag var och var några år då. Jag har fått se mycket och läst mycket som borde ändras i konventionen som inte täcker allt detta som sker i dag men som inte skedde för 60 år sen. Och har du inte själv något intresse att ta reda på det är det din ensak för jag tänker inte hjälpa dig. Många av er rider på gamla fördommar som är synd då ni inte uppleft det utan bara läst vad medior och press skriver som skiljer sig mycket från verkligheten Ta bara alla oroshärdar och krig så lämnas det alltid tre eller flera olika papporter om läget då ingen vet eller kan styrka det då det inte går att komma in i landet då gränserna är stängda. Det är för det mesta bara spekulationer vi får ta till oss. Sanningen fins men döljes alltid i såna här diskusitioner.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Vi är nog några stycken som undrar vad du anser som förleget med mänskliga rättigheter. Det är bara du som kan svara på det för det finns bara inom dig. Skriv ner vad det är du tycker är så förlegat i de mänskliga rättigheterna.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Svar finnes till en annan .
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Jag har läst igenom alla dina kommentarer och inte i någon av dem finns något om vad som är "förleget". Du behöver bara ange en artikel i deklarationen.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Och var i Skurup eller i Simrishamn finns dessa horder som tagit över samhället?
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Eftersom jag inte känner till Simrishamn särskilt väl så kommenterar jag inte det (något du borde ta efter?) I Skurup finns det väldigt mycket i t.ex Östergård., tagit över samhället är däremot en överdrift och inget jag påstått, men att de kostar en massa pengar som leder till försämringar för hela samhället är däremot helt sant och rätt. "Buset" har ju ett högfäste i t.ex Östergård i Skurup.
  • avatar KALLEANKALEVER  2 veckor sedan
  • De smyger fram i skydd av nattens mörker och de jagar i flock - de är inte begåvade med mänskliga känslor.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Överfallsvåldtäkter sker ofta av grupperingar nu för tiden, nu vill jag inte dra några slutsatser men av någon konstig anledning fanns inte denna form av våldtäkt i Sverige för några decennier sedan. Något måste ha hänt.
  • avatar profesern  2 veckor sedan
  • Tack och lov!
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Tänk om personerna hade tagit reda på varför bildades FN och vilka mål sattes upp den gången av dom olika staterna som ingick i FN. Ta reda på vad deras stadgar och förordningar som är FN.s mål och inriktningar och som ej heller har ändrats. Då ni gjort detta så förstår ni kanske att FN med dom fem länderna som besitter vetorätt har brutit mot sina egna stadgar vad FN.S roll är inom värden och vad dom skall syssla med. Då man bryter mot sina egna lagar och stadgar så förfaller samtliga konventioner också med detta så varför hålla på och käbbla om det då inte huvudorganisationen är rumsren. FN.S uppgift har alltid varit att inte krig bryter ut och att man sände ut soldater som skulle skydda gränser mellan olika länder. Våld med vapen fick endast användas i självförsvar inget annat. Den parragrafen har FN brutit mot med att ge resulutioner om att anfalla med vapenmak och döda både cevilla som soldater. Då man bryter mot detta så gäller inget annat heller då FN.s roll har spelat ut då det är fem länder som dikterar vilkoren med den största vapensamlingen och mest avvancerade också.
  • avatar fdriksrdet  2 veckor sedan
  • Anser du också att Sverige är lika värdelöst och uselt som världssamfundet? Sverige har undertecknat FN:s deklaration om mänskliga rättigheter och följer dem liksom de flesta stater. På din sida som anser att de mänskliga rättigheterna inte ska respekteras finns ett fåtal stater som Syrien, Nordkorea, Libyen osv. Vad är det i FN:s deklaration om mänskliga rättigheter som du tycker är så fel?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • När du satt dig in vad FN har för uppgift och vad dom själva fattat beslut om deras sätt med sina stagdar om du vet vad det innebär så hade du nog fattat att dom bryter mot sina egna förordningar som dom länderna som gått med i FN däribland Sverige inte följer sina egna stadgar. FN.s roll har alltid att inte vara den som uppmanar till våld, krig och människoförföljelse av olika slag. Då man nu går ut och öppet uppmuntrar till att anfalla länder som skett dom senaste åren så bryter man mot mänskliga rättigheter som ni talar om hela tiden. Är det mänskligt att starta krig som USA och England gjort och sen när man inte reder ut följderna begära hjälp av andra länder. Anser du det ingår i mänskliga rättigheter så svara på det. För mig är det vidrigt då jag själv sett och uppleft ett krig på nära håll. Att gå ut och göra detta och dom länderna som tillhör FN är dom som bryter mot hela denna artikel som Schyman dragit igång. Vi har stridande förband i krigförande länder som har rätt att döda om det sen är millitärer elle lokalbefolkninen tages vist ingen hänsyn. Där ingår även Sverige. Tänk lite längre nu hur illa det är med allt detta vi har blandat oss i ute i värden. Först sända ut soldater för att döda och sen ta hit dom för att vårda dom. Det går inte ihopa. Därför kan alla nationer som är med börja tänka på att skrota FN. Som jag skrev tidigare så fins det bara fem länder som bestämmer inom FN och det är dom som har vetorätt.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Vad anser du om de mänskliga rättigheterna? Är de förlegade?
  • avatar KALLEANKALEVER  2 veckor sedan
  • Ligorna som sysslar med människosmuggling tycker inte det.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • FN kränker mänskliga rättigheter med att fatta beslut om att anfalla Libyen med flyg som även kostat oskyldiga människors liv. Då är FN en stridande part som du stödjer att gå i krig med att mänskliga rättigheter sättes ur spel av dom som tagit fram denna konvention. Alltså så stödjer även Schyman krig men försöker bara slingra sig bakom ett dokument som man kallar förlegat och kan inte åberopas numera då det är FN som är den ledande parten som bryter mot den.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Det är mer än tydligt för de som vill se det att SD är ett parti som inte respekterar de mänskliga rättigheterna. Man har blivit avklätt in på bara kroppen vad det är för värderingar man har. SD-argumenten har kompletterat Gudrun Schymans artiklar så att det tydligt framstått som att SD inte är ett parti som andra utan ett mycket udda parti som inte ens respekterar de mänskliga rättigheterna.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Du förespråkar krig som FN uppmat till istället för mänskliga rättigheter som du skriver med att stödja FN och Schymans påståenden. Grattis till ditt kommunisttänkande.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Vilken av de 30 artiklarna i deklarationen av de mänskliga rättigheterna är det du inte stödjer?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Jag frågade dig om du stödjer krig som FN uppmanat till eller ej. Sen skiter jag i FN:s 30 punkter eller dina men ge ett svar om du stödjer krig som bryter mot mänskliga rättigheter eller så lägg av att debbatera med mig för du kommer ingenstans med ditt löjliga inlägg hela tiden. Bevisa nu var du står.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Artikeln av Gudrun Schyman handlar om de mänskliga rättigheterna och SD samt Lars Rosenberg. Vill du kommentera Afghanistan eller Libyen eller Kongo så får du fråga YA om lov. Jag tänker följa reglerna.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Du har inte själv följt reglerna innan utan har själv dragit upp dom länderna. Jag väntar fortfarande om du stödjer FN:s resulotion som Generalförsamlinget tagit att anfalla länder med vapenmat som kränker mänskliga rättigheter. Nu har du en möjlighet att visa var du står i frågan om det Schyman skrivit om och vill debbatera om. Eller är det teser som Rosenberg åberopade att det var.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Jag skriver om FN:s mänskliga rättigheter som t.ex.; Artikel 141. Var och en har rätt att i andra länder söka och åtnjuta asyl från förföljelse. 2. Denna rätt får inte åberopas vid rättsliga åtgärder som genuint grundas på icke-politiska brott eller på gärningar som strider mot Förenta nationernas ändamål och grundsatser. Artikel 151. Var och en har rätt till en nationalitet. 2. Ingen får godtyckligt fråntas sin nationalitet eller nekas rätten att ändra nationalitet. Artikel 161. Fullvuxna män och kvinnor har rätt att utan någon inskränkning med avseende på ras, nationalitet eller religion ingå äktenskap och bilda familj. Män och kvinnor skall ha samma rättigheter i fråga om äktenskaps ingående, under äktenskapet och vid dess upplösning. 2. Äktenskap får endast ingås med de blivande makarnas fria och fulla samtycke. 3. Familjen är den naturliga och grundläggande enheten i samhället och har rätt till samhällets och statens skydd. Vad anser dui om dessa artiklar?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Jag skiter totalt i vad du skriver då du hela tiden vägrar att svara på min fråga jag ställt till dig. Du får skriva så mycket skit du vill så länge du inte svarar på den så är det klart bevisat att du inte har något svar utan axepterar att FN kränker dom mänskliga rättigheterna med att uppna till att gå i krig. Och vad jag sen anser så glöm ett svar från mig för det har du fått-
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Men många ljuger för att få stanna, både om sitt ursprung, sin ålder och sina problem. De som inte är flyktingar enligt FN ska omgående skickas hem igen, vi har inte råd att ta emot dessa. Det är mycket bättre att hjälpa 1000st i ett fattigt land att få rent vatten än att låta 5st få flytta till Sverige.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Stödjer du FN:s krigsförklaring som dom nu har i baknacken och som bryter mot mänskliga rättigheter. Ge nu ett svar så alla kan läsa din krigsförklaring.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Jag stödjer de männskliga rättigheterna, till exempel; Artikel 5Ingen får utsättas för tortyr eller grym, omänsklig eller förnedrande behandling eller bestraffning. Artikel 6Var och en har rätt att överallt erkännas som en person i lagens mening. Artikel 7Alla är lika inför lagen och är berättigade till samma skydd av lagen utan diskriminering av något slag. Alla är berättigade till samma skydd mot alla former av diskriminering som strider mot denna förklaring och mot varje anstiftan till sådan diskriminering. Artikel 8Var och en har rätt till verksam hjälp från sitt lands nationella domstolar mot handlingar som kränker hans eller hennes grundläggande rättigheter enligt lag eller författning. Artikel 9Ingen får godtyckligt anhållas, hållas fängslad eller landsförvisas. Vilken av dessa tycker du inte ska gälla för att FN- soldater används för att skydda befolkningen i Libyen?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Svara först på min fråga då den ställts innan och ge ett svar om du stödjer att FN förklarar krig mot vissa länder med vapanmakt som kränker mänskliga rättigheter. Du kommer inte undan utan nu få kommunisterna bekänna färg var dom står ifrågan.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • "Har dommaren slutat slå sin hustru" frågade återfallasförbrytaren dommaren. Du har uppfunnit att om man stödjer vissa beslut i FN om militära insatser som t.ex. flygförbudet för Gaddafi och upprätthållandet av detta så bryter man mot de mänskliga rättigheterna. Din slutsats är då att de mänskliga rättigheterna inte gäller. Detta är inte något retoriskt grepp utan en sådan fråga som återfallsförbrytaren ställde till dommaren. Jag stödjer de mänskliga rättigheterna som t.ex.; Artikel 111. Var och en som är anklagad för brott har rätt att betraktas som oskyldig till dess att hans eller hennes skuld lagligen har fastställts vid en offentlig rättegång, där personen åtnjuter alla rättssäkerhetsgarantier som behövs för hans eller hennes försvar. 2. Ingen får fällas till ansvar för en gärning eller underlåtenhet som inte utgjorde ett brott enligt nationell eller internationell lag vid den tidpunkt då den begicks. Det får inte heller utmätas strängare straff än vad som var tillämpligt vid den tidpunkt brottet begicks. Artikel 12Ingen får utsättas för godtyckligt ingripande i fråga om privatliv, familj, hem eller korrespondens och inte heller för angrepp på sin heder eller sitt anseende. Var och en har rätt till lagens skydd mot sådana ingripanden och angrepp. Stödjer du dessa artiklar i FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Och vad har detta med frågan jag ställt till dig. Svara nu eller gör dig äånnu dommare än vad du redan är med att vilja slingra dig.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Alla ser att du har skrivit att de mänsdkliga rättigheterna är "förlegade" och att du "förkastar" dem. AP har frågat dig om vad det är i innehållet du förkastar och anser förlegat. Du svarar inte på frågan. Kan det bero på att du inte visste vad det stod i deklarationen? Sen hittar du på att man inte kan stå för mänskliga rättigheter om man inte tar ställning till frågan om icke angivna militära insatser som kanske är flygförbudet för Gaddafis flyg. Det är ingen annan än du själv som förstår den "logiken". Likson AP stödjer jag de mänskliga rättigheterna och det är helt i linje med att skydda civilbefolkningen i Libyen mot Gaddafi. Ingen annan än du slingrar sig. Vad är det i de mänskliga rättigheterna som är "förlegat" och inte gäller längre enligt dig?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Ännu en som stödjer krig som FN är beslutsfattare i och som kränker mänskliga rättigheter. Sen kommer du med krav mot mig att svara då ni inte själva vill redovisa var ni står i frågan om ni gillar krig och att mänskliga rättighetr kränks. Hade du varit mer påläst så hade en sådan fråga aldrig tagits inom FN under 50,60,70 talet även 80 talet kanske. För FN.s roll har alltid att inte krig skulle startas och att inte uppmana till det för att skydda mänskligheten mot lidande. Deras motto var att förhandla och att våld inte fick användas då våld föder ännu mer våld som krig gör. Men fortsätt ni med eran krigshets jag har min åsikt klar och ståndpunkt .
  • avatar fdriksrdet  2 veckor sedan
  • Vad är det i de mänskliga rättigheterna du anser vara förlegat? Varför ska Sverige bryta mot de mänskliga rättigheterna?
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Man bryter mot mänskliga rättigheter när man stödjer FN:s beslut att ta till vapenmakt mot andra länder och som inte är deras uppgift, som det är utfört vad för slags mål dom har att uppfylla. Detta stöder Sverige med att ta till vapan mot Libyen, Afganistan, Irak, med flera. Det är att kränka mänskliga rättigheter mot oskyldiga gamla, barn och övriga människor som flyr sitt land för det. Alla krig är inte rättfärdiga utan stora tragedier för mänskligheten och för dom mänskliga rättigheterna som artikeln handlar om. Det kallas för mänskliga rättigheter och som FN inte själva kan leva upp till idag och som Schyman försöker rida på. Sverige har idag blivit en del av dessa som deltager med millitär fullt utrustade för strid och för att döda. Hade vi varit där av humanitära skäl med hjälppersonal inom sjukvård e.t.c hade vi kunnat ha ryggen fri och kunnat åberopa denna gamla konvention. Därför faller alla konventioner helt då FN frångått det dom är till för och blivit en stridande part med vapen som mål.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Vilken av de 30 artiklarna i deklarationen om de mänskliga rättigheterna är det som du inte vill ska gälla i Sverige?
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Var vänlig och förklara hur man bryter mot mänskliga rättigheter om man hjälper flyktingar men sätter stopp för ekonomiska flyktingar.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Vad är ekonomiska flyktingar för något?
  • avatar KALLEANKALEVER  2 veckor sedan
  • Vet du inte det så lägg ner.
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Det är såna som kommer hit i hopp om att få stanna och leva på att göra ingenting, de är inte flyktingar för de har inget att fly från men vill ändå stanna här och ta del av vår välfärd. De är inte heller studenter, eller "återvändare" eller arbetskraftsinvandring.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna hittar man på regeringens webbplats; http://www.humanrights.gov.se/extra/pod/?id=71&module_instance=6&action=pod_show Vad är det i dessa mänskliga rättigheter som upprör en del så mycket. Läs själva!
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Den kan inte gälla FN längre då dom är stridande part i några länder. Då faller hela deras konventioner då man själva bryter mot den. FN uppmanar till våld med vapen och sen ger ut uppgifterna till vissa länder att leda detta anfallet. FN bör skrotas och en ny organisation bildas som tar till vara människors intresse för att slippa krig och andra oroligheter ute i värden.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Deklarationen gäller oavsett vad du anser om världssamfundet. Skulle du vilja ange vilken eller vilka artiklar i deklarationen som du inte vill ska gälla eller som du tidigare skrivet är "förlegad". Du måste kunna ange åtminstonne en artikel av de trettio.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Man kan förkasta alla då det är FN som bryter mot mänskliga rättigheter att uppman till våld och att anfalla ett land som dom numera gör.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Så då förkastar du till exempel följande; Artikel 3Var och en har rätt till liv, frihet och personlig säkerhet. Artikel 4Ingen får hållas i slaveri eller träldom; slaveri och slavhandel i alla dess former skall vara förbjudna. Artikel 5Ingen får utsättas för tortyr eller grym, omänsklig eller förnedrande behandling eller bestraffning.
  • avatar Rolles  2 veckor sedan
  • Jag frkastar allt då FN nu själva bryter mot sina egna konventioner och att det skall skrivas om så att inte ens dom kan bryta mot det.
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Du har skrivit att de mänskliga rättigheterna är "förlegade" och att du "förkastar" alla artiklar i den deklarationen. Tar du tillbaka det?
  • avatar Anders Persson  2 veckor sedan
  • Detta var ett svar till Skurupsbo 2002 - Pik men hans kommentar försvann. Jag ska inte återge det han skrev men vill inte undanhålla er svaret: Du tror att det kostar att vara human mot andra människor. Jovisst kostar det att ta hand om sina barn eller sina gamla föräldrar. Det kostar men man har ju också fått en massa av dem. När ett samhälle tar hand om människor av humanitära skäl så kostar det också men man får också tillbaka. Det handlar sen om hur mycket man tar tillvara.   Är man så dum att man låter civilingenjörer gå pch städa eller låta läkare arbeta som pizzabagare så är man inte bara dumm utan också oekonomisk. Den som diskriminerar hindrar samhället att få tillbaka det som flyktingarna kostade initialt. Det finns en hel del flyktingar som gör mycket stor nytta i samhäller och ger Sverige mycket både ekonomiskt och på annat sätt.   Ett ensamkommande flyktingbarn, tidigare VD på ett mediaföretag, numera filmare kan du se Gerillasonen i höst http://www.nojesguiden.se/artiklar/zanyar-adami-aer-gerillasonen
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • Det är en myt att det kommer hit en massa högutbildade människor, det är helt enkelt inte sant. Det är en ännu större myt att dessa "högutbildade" inte får jobb inom sina f.d yrkesverksamma banor. Däremot är det sant att det kommer mycket människor som inte har någon som helst utbildning och är analfabeter. Ja det kostar att ta emot dessa, astronomiska summor, och vi får nästan inget tillbaka alls, det blir självklart bättre för de som får stanna, men det blir sämre för ALLA andra som redan bor i landet. Enkel matematik, även en 5åring förstår det. Det finns exempel på folk som klarat sig bra här som flykting såklart, men å andra sidan har ingen sagt att vi ska sluta hjälpa flyktingar, eller hur? Det finns inga jobb, det har inte med diskriminering att göra som du tror och påstår. 60% av invandrarna har jobb, hade vi svenskar jobbat lika lite så hade detta landet varit i konkurs flera decennier sedan.
  • avatar Nyatankesmedjan  2 veckor sedan
  • Är det inte för många småpartier i kommun- och rikspolitiken? SD, F!, KD, V, FP och C. Ribban borde sättas högre. Höger/center, liberal/vänster och ett grönt parti. Det komer att bli så.  
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  2 veckor sedan
  • I princip skulle vi kunna ha 20st 5% partier utan att det var konstigt, men lite självsanering blir det nog snart, Vänsterpacket försvinner snart ur riksdagen och förhoppningsvis försvinner det helt och hållet. KD är väl på väg att tyna bort sakta men säkert och Centern har väl snart gjort sitt också. Men ge det något val till så finns det nog snart ett Islamistiskt parti som vill införa Sharialagar mm att rösta på också.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu