Vapenexporten förstör Sveriges fredsrykte

Läsartext: Anna Ek, Petra Tötterman Andorff
Större eller mindre text Publicerad 21 september 2011 16.29 0 Skriv en kommentar
Tyck till!.
Sverige är en internationell förkämpe för nedrustning, demokrati och mänskliga rättigheter.

Men Sveriges anseende förlorar i trovärdighet när vi samtidigt exporterar vapen till förtryckande regimer.

Det är ett tragiskt faktum att Sverige är det land i världen som säljer flest vapen räknat per person. Årligen beviljas export av krigsmateriel till över 60 länder, varav flera är diktaturer och grova människorättskränkare. Det finns ingen garanti för att de vapen vi säljer inte kommer att riktas mot människor som står upp för demokratiska värden.

Svensk vapenexport till diktaturer bidrar till att upprätthålla förtryck och legitimera regimerna. Det borde vara en självklarhet att inte beväpna stater som fängslar, torterar och avrättar människor som kämpar för demokrati och mänskliga rättigheter.

På internationella fredsdagen överlämnar vi därför ett upprop med över 13 000 namnunderskrifter till regeringen med krav på att vapenexporten till diktaturer måste stoppas. Sveriges utrikespolitik måste ta avstamp i fred, demokrati och mänskliga rättigheter.

Anna Ek, ordförande

Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen

Petra Tötterman Andorff

generalsekreterare Internationella Kvinnoförbundet för Fred och Frihet



22 läsare har reagerat på denna artikel

14% är glada

36% är likgiltiga

0% är nyfikna

50% är arga


Hur reagerar du på "Vapenexporten förstör Sveriges fredsrykte"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar Erik  4 dagar sedan
  • Det ska inte tillverkas några vapen alls !  I hela världen.
  • avatar Vorster  3 veckor sedan
  • Så blir det kanske en dag?
  • avatar jaellernejiystad  4 dagar sedan
  • Så länge Sverige blandar sig i konflikter typ Afganistan och Libyen så förlorar man sin trovärdighet och Sverige är tyvärr inget speciellt ledande föredöme. Lokalt agerar traffickers och grovkriminalitet  rakt igenom vårt land, precis som  i vilken diktatur som helst, utan att gränser kontrolleras. De blåögda bryr sig om mänskliga rättigheter på andra sidan världen men glömmer att det existerar här. Sverige bör kunna sälja vapen.
  • avatar ecwho  3 dagar sedan
  •  Sveriges rykte baseras numera på insatserna i Afghanistan, Libyen och vapenexporten från Bofors, -allt annat är moderatpropaganda.
  • avatar 201109  3 dagar sedan
  • Vi har en utrikesminister som älskar krig då vi skall lägga näsan i blöt överallt om det händer något. Sen vår försvarsminister även kallad tomhylsan har väl inte bidraget till någon förbättring att dra ner på exporten till krigförande länder.
  • avatar Vorster  3 veckor sedan
  • Ja, vad bryr sig Sverige om hur Libyerna har det i sitt land? Själv så tror jag att "vi" vill visa upp jas för hugade spekulanter och för att "vi" en dag ska bli full värdig medlem i nato. Nu är vi ju endast en hang around klubb till nato.
  • avatar ecwho  3 veckor sedan
  • Jo, -men med högergarnityret i full mundering lär inga ansträngningar vara nog för att få en klapp på axeln av Nato.
  • avatar Vorster  3 veckor sedan
  • Hoppla! Själv så flyter jag runt och funderar på framtiden.
  • avatar mattcolt  17 timmar sedan
  • det är ju bra med lite jobb i detta land oxå
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu