Sex kippavandringar har ägt rum i Malmö varav den senaste samlade bortåt fyrahundra personer, såväl icke-troende som troende, judar, muslimer och kristna.
Den 2 september kippavandrade mer än tusen personer i Berlin efter det att rabbinen Daniel Alter slagits ner inför ögonen på sin dotter. Enligt undersökning så bär tjugo procent av den tyska befolkningen på antijudiska attityder. I Wien överfölls rabbinen Schlomo Hoffmeister av huliganer. I Malmö har stadens rabbin Shneur Kesselman utsatts för trakasserier i form glåpord. I Toulouse sköts flera personer till döds i mars i år. Frankrike med sina 600 000 judar är mest utsatt för antisemitiska hatbrott och 2007 sökte mer än 7 000 franska judar asyl i andra länder. Listan kan göras lång och judar flyr Europa.
Kippavandringarna är manifestioner mot den alltmer ökande intoleransen på många håll och inte minst i Europa. Men hur kan detta hända med vetskapen om förintelsen och alla program om värdegrund och dialoggrupper som vi har och har haft igång i till exempel Sverige? Och intoleransen visar sig mellan olika grupper. Judar trakasseras i Europa av bland andra nazister och islamister. Samtidigt är islamofobin utbredd bland främlingsfientliga grupper och populistiska politiska partier som fått luft under vingarna i krisens Europa.
I Israel trakasserar militanta judiska bosättare kristna och muslimer. Inte att förglömma allmänhetens vardagsintolerans. Många av förövarna är unga människor som tydligen vet väldigt lite om vad som hänt i Europa med sin svåra tradition av antisemitism. På flera håll är det unga arabiska muslimer som uttrycker sitt hat mot judar på grund av det som händer i Mellanöstern. Det är i så fall mycket oroande om unga muslimer vars föräldrar fått asyl i Europa tar efter den antisemitism som finns i alltför stor omfattning i den muslimska världen.
Jag har erfarenhet av att unga arabiska skolungdomar vägrat låta ta del av undervisning rörande judendom och förintelsen eller att besöka en kyrka eller synagoga. Ett tips kan vara att ta undervisningen om Holocaust parallellt med vad som hände araberna 1948, kallat Naqba, när staten Israel bildades. Händelserna är inte jämförbara men det är alltid bra att låta olika sidors berättelse lyftas fram. För den som har engagerat sig i kampen mot intoleransen, mot antisemitismen är det som händer nu något som skrämmer.
Jag tror att det är dags för kippavandringar på många platser runt om i Europa idag.
32% är glada
54% är likgiltiga