Ägarna överklagar
för att slippa riva

Text: Cecilia Billgren
Publicerad 14 januari 2010 19.48 Uppdaterad 28 juni 2010 3.04

Ystad.
Ägarna till sommarstugan med den olagliga carporten måste riva. Det har myndighetsnämnden beslutat. Men ägarna tar strid för att få ha kvar en carport som ser ut som alla andra i Sandskogen.
Carporten strider mot kommunens områdesbestämmelser och nu har kommunen beslutat att den måste rivas. Att den ser ut som alla andra carportar i Sandskogen spelar ingen roll.

Men ägarna till sommarstugan ger inte upp så lätt. I stället överklagar de alla andra carportar de senaste tio åren i Sandskogen.

– På det viset hoppas vi att kommunen ändrar sig och i stället skriver om sina områdesbestämmelser så att såväl vår carport som alla andras blir lagliga.

Bertil Borgström (M) ordförande i myndighetsnämnden håller om att det skulle vara den bästa lösningen.

– Men det låter sig inte göras. Att skriva om områdesbestämmelserna skulle ta minst två år. Det vet vi sedan vi gjorde om områdesbestämmelserna för Hagestads mosse.

– Därför finns ingen annan väg att gå än att låta stugägarna riva den regelvidriga carporten, säger han.

Bertil Borgström är osäker på om man verkligen kan överklaga gamla bygglov.

–Det kan man, säger länsassessor Magnus Lindskog på länsstyrelsen. Man har tre veckor på sig från den dagen då man fick ta del av bygglovet och det kan vara år efter det att bygglovet gavs. Dock inte mer än tio år.

Stugägarna har nu letat reda på och överklagat 40 bygglov som är yngre än tio år som ger tillstånd till en carport som deras.

– För att få överklaga måste man vara berörd av bygglovet, påpekar Magnus Lindskog.

– Det är vi eftersom vi berörs av områdesbestämmelserna, menar de klagande stugägarna.

Under hösten har kommunen hanterat ett tiotal nya bygglov i Sandskogen.

– Efter kammarrättens dom måste vi rätta oss i ledet och kan bara godkänna bygglov för carportar som är skärmtak med endast en vägg, säger Bertil Borgström.

Bakgrund

Enligt 20 år gammal praxis har kommunen godkänt carportar som är 20 kvadratmeter stora och har fyra väggar, varav tre lämnar en glipa mot taket. En granne överklagade ett sådant bygge och fick rätt i läns- och kammarrätt eftersom bygget strider mot kommunens områdesbestämmelser. Enligt bestämmelserna ska en carport vara ett skärmtak på stolpar och får endast ha en vägg. Att arrendeavtalet säger något annat har rätterna inte tagit hänsyn till. Trots att alltså 100-talet carportar i Sandskogen är regelvidriga är det endast den överklagade carporten som måste rivas. Ägarna hoppas i stället få kommunen att skriva om områdesbestämmelserna

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu