När de nya arrendeavtalen skrivs med stugägarna i Sandskogen ska de nya avtalen finnas med.
Arkivbild.

Avtalen skrivs om 2015

Text: Cecilia Billgren
Publicerad 25 januari 2010 16.56 Uppdaterad 28 juni 2010 3.14

Sandskogen.
När arrendekontrakten med de 543 stugägarna i Sandskogen ska förnyas, blir det andra bullar. Kontrakten skrivs nämligen om för att stämma överens med kammarrättens dom.
Som YA tidigare berättat har kammarrätten rivit upp bygglovet för en av carportarna i Sandskogen, eftersom den står i strid med områdesbestämmelserna. Trots att carporten ser ut som alla andra i Sandskogen, vill politikerna inte låta skriva om områdesbestämmelserna. I stället ska stugägaren riva carporten och att arrendeavtalen skrivas om så att de stämmer överens med områdesbestämmelserna.

Den drabbade stugägaren har överklagat ytterligare 44 carportar för att tvinga kommunen att skriva om områdesbestämmelserna och Villaägarföreningen har i ett brev påpekat att kommunen inte ensidigt kan skriva om avtalen under löpande arrendetid.

– Det är inte heller aktuellt, säger Kenneth Haraldsson, arrendeansvarig på Ystad kommun. Först när de tioåriga avtalen ska förnyas, den 1 juni 2015 skrivs de nya reglerna in i avtalen.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu