Bästa sättet att hålla värmen är att ta på mössan. Huvudet fungerar som en skorsten, där värmen flödar ut. Och fryser du om fötterna kan det bero på att du inte har mössan på.
Kroppen har en självreglering av temperaturen genom blodcirkulationen som för blod från kroppens kärna till dess skal. När kärnan blir för varm skickas mer blod ut till skalet för avkylning. Det omvända gäller när vi fryser. Kroppen prioriterar att hålla igång livsnödvändiga organ som hjärta och lungor, till priset av fingrar och fötter.
Hjärnan behöver syre för att funka och kroppen kan inte stänga av blodtillförseln dit. Av den värme kroppen förlorar när det är -10 grader försvinner hälften via huvudet. Vid -20 blir förlusten hela 75 procent.