Glemmingebarn lär sig lyssna på naturen

Text: Torun Börtz
Publicerad 26 maj 2011 6.30 Uppdaterad 26 maj 2011 6.30

Snogeholm.
Spårjakt och provsmakning ur skogens skafferi stod på schemat när hela Glemminge skola gick i naturskola. Mest populärt var trädfällning.

SNOGEHOLM. -Kolla vad jag har hittat, en livs levande mussla!

7-årige Thor Andersson stryker med fingret över det vattenblanka skalet innan han kastar tillbaka musslan i sjön igen.

Runt omkring honom letar skolkamraterna efter dolda naturskatter vid strandkanten. Hela Glemminge skola bytte i onsdags skolsalarna mot en heldag i det fria, på Naturskolan Gladan intill Snogeholmssjön.

-Vi vill få ut så många barn som möjligt i skogen och visa dem att skogen är en förnyelsebar resurs, säger Mats Svensson som arbetar på Stiftelsen skånska landskap, som arrangerar Naturskolan.

_Här får de lära sig att uppleva skogen med alla sinnen, fortsätter kollegan Magnus Malm.

Barnen från Glemmingebro har bland annat fått smaka på både granskott, harsyra och bokblad, en helt ny upplevelse för många av dem.

Spännande fälla träd

En snabb enkät bland barnen, som för stunden satt sig ner för en kort paus med grillad korv, visar att det mest populära inslaget under dagen varit trädfällningen.

-Det var en bok vi fällde, en sådan som man gör glasspinnar av, upplyser 9-åriga Sanna Svensson medan jämnåriga Nora Wängerud springer till sin ryggsäck för att plocka upp den runda skiva hon fått av stammen.

-Man kan se ringarna och räkna ut hur gammalt trädet är, förklarar hon.

För Tilde Andersson, 8 år, var dock spårletandet allra roligast.

-Jag har hittat harbajs, en skatfjäder och ett rep - repet är ett spår från människa, förtydliga hon.

Satsar på barnen

Utflykten är en gåva från Glemmingebros byalag.

-Vi vill visa att vi engagerar oss i barnen. Det är den yngre generationen vi ska tänka på om vi vill att byn ska leva vidare, säger Åsa Håkansson, som både är med i byalaget och har en dotter på skolan.

Också lärarna är nöjda med den annorlunda skoldagen.

-Vi har lite naturinriktning på skolan, barnen är vana att vara i skogen och kan mycket. Därför är det roligt att komma till ett nytt ställe. Och vi har haft jätteduktiga guider som lärt oss nya saker, säger läraren Carina Gunnarsson.

Större eller mindre text



11 läsare har reagerat på denna artikel

91% är glada

0% är likgiltiga

9% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Glemmingebarn lär sig lyssna på naturen"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu