Vårdnadsbidrag införs

Text: Cecilia Billgren
Publicerad 16 december 2011 5.30 Uppdaterad 16 december 2011 5.30

Ystad.
Ystadföräldrarna med barn mellan ett och tre år kan med start i vår söka vårdnadsbidrag med 3 000 kronor per barn och månad. Det har den politiska majoriteten drivit igenom med hjälp av MP, som på riksplanet är emot vårdansbidrag.

Från den första april nästa år införs vårdnadsbidraget i Ystads kommun. Bidraget har länge stått överst på Kristdemokraternas lista och var ett av kraven när partiet satte sig i förhandlingar inför mandatperioden.

– Jag är väldigt glad över beslutet i barn- och utbildningsnämnden, säger Carl-Axel Johansson (KD) första vice ordförande i nämnden.

Det vårdnadsbidrag Ystads kommun inför kan sökas av vårdnadshavare till barn mellan ett och tre år.

Bidraget är 3000 kronor per barn och månad och kan inte kombineras med andra ersättningar som föräldraförsäkring, arbetslöshetsersättning, sjukpenning eller pension.

Familjen kan inte heller ha plats i barnomsorgen samtidigt som man får vårdnadsbidrag.

– Vi motsätter oss vårdnadsbidraget och ifrågasätter vem som kan leva på ett så litet bidrag, säger Ingrid Ek (S) andre vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden.

Carl-Axel Johansson är medveten om att bidragsnivån, som enligt riksdagens beslut är ett maxbelopp, är låg.

– Men vi ser det som en valfrihetsfråga. Detta blir ytterligare ett alternativ för barnfamiljerna vid sidan om kommunal och fristående förskola.

I de omkring 100 svenska kommuner där vårdnadsbidraget införts har det utnyttjats av omkring två procent av barnen. I Ystad skulle det betyda omkring tio barn.

– Det motsvarar en kostnad på 400 000 kronor. Så mycket har vi också avsatt i budgeten för nästa år, säger barn- och utbildningsnämndens ordförande Jan Erlandsson (C), som tror att bidraget kan bli guld värt i vissa familjer.

Magnus Hörnblad (MP) tycker inte det är så konstigt att partiet gick med vårdnadsbidraget, trots att man på riksplanet är emot.

– Det var en av delarna i vår uppgörelse när femklövern bildades och drevs hårt av KD. Vi har fått med andra delar i 100-punktsprogrammet, som mer närproducerad, klimatsmart och ekologisk mat i kommunen.

Magnus Hörnblad tycker personligen att vårdnadsbidraget känns gammalmodigt och hade hellre sett en satsning på barntid, en form av tidsbank som man kan plocka i olika skeden av livet, när till exempel barnen i olika åldrar behöver sina föräldrar.

Även Ingrid Ek avfärdar vårdnadsbidraget som gammaldags.

– Det känns som ett steg tillbaka till en tid då kvinnorna förväntades vara hemma och ta hand om barnen, menar hon.

Större eller mindre text



41 läsare har reagerat på denna artikel

59% är glada

7% är likgiltiga

0% är nyfikna

34% är arga


Hur reagerar du på "Vårdnadsbidrag införs"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar anderspersson  1 vecka sedan
  • Vad är egentligen syftet med ett nytt bidrag? Man kan ju tänka sig att en familj där ena föräldern tjänar bra med pengar väljer att låta den andre föräldern vara hemma och sysselsättas med hushållsarbete och barnomsorg. Varför ska den familjen i så fall ha bidrag? Man kan också tänka sig att en ensamstående förälder behöver mer tid med barnen. Hur ska den föräldern då klara sig på 3000 kr i månaden och betala hyra och mat? Vem är bidraget till för och varför? Det finns bara ett möjligt skäl. Det är att de kvinnor som har en man som tjänar mycket och där kvinnan då jobbar deltid kan välja att sluta arbeta och därmed kostar barnomsorgen endast 3000 kr i månaden. Men varför ska inte dom familjerna själva betala utan kommunens skattebetalare ska subventionera? Ska kommunen verkligen subventionera att återinföra genusroller från mormors tid? Det skulle vara intressant att få veta hur man tänker sig detta. Det finns ju väldiga behov hos t.ex. hemlösa, arbetslösa osv.
  • avatar 201109  1 vecka sedan
  • Då vi andra var små så hade våra föräldrar bara ett litet barnbidrag som det hette då och det fungerade alldeles utmärkt. Jag fick för ca ett år sen när vi satt och diskuterade alla bidrag och det fans yngre personer som hade två eller tre barn kan sitta och säga , hade vi inte fått dom bidragen vi har och får för barnen hade vi inte haft råd att köpa huset och stugan som vi har på sommaren. Då kunde jag inte hålla käft utan sa till dom att det är inte ni som äger huset och stugan utan det är barnen. Det är dom Svenska skattebetalarna som bekostar deras lyx som började under Bengt Westerbergs tid då han kom in i regeringen under Bildts styre. Och denna missär har Alliansen nu utökat med fler bidrag som det inte fins någon anledning att ha. Ta bort alla såna bidrag och återgå till ett traditionlt barnbidrag  som är lika mycket oavsett hur många barn dom har. Varför skall alltid barnfamiljer prioriteras allra först i alla bidragshäånseende. Börja med dom gamla ,sjuka och handikappade. Man får väl skaffa barn när ekonomin tillåter och skaffa barn för att få bidrag som det är idag.
  • avatar AVIGILANTES  1 vecka sedan
  • Ska inte den här frågan först tas upp i KOMMUNFULLMÄKTIGE???
  • avatar 201109  1 vecka sedan
  • Då kan väl någon invald i KF prata om för oss vanliga om beslutet tagits i rätt ordning i Kommunfullmäktige eller är detta ytterligare en överkörning från Jönsson/Mårtensson mot kommuninvånarna.
  • avatar Jan Erlandsson  1 vecka sedan
  • Beslutet är i korrekt ordning fattat av Barn och Utbildningsnämnden eftersom det är inom den verksamheten och nämndens budget det avsatts pengar till införandet. Vårdnadsbidraget kanke inte passar alla. De som  inte tycker att det passar in i deras livstil eller av andra anledningar har invändningar emot vårdnadsbidraget har sin fulla frihet att avstå från att söka och utnyttja bidraget. Men för de som finner att detta kan skapa en positiv möjlighet i deras vardag som föräldrar, ges nu ett alternativ till andra former av barnomsorg. Vi erbjuder alternativ - sen står det var människa fritt att välja. Jan Erlandsson Bun ordf. Fullmäktigeledamot
  • avatar 201109  1 vecka sedan
  • Det enda jag vet att ni kan föreslå detta du redogör  för men har ni egen majoritet att besluta över det högsta organet i kommunen som är kommunfullmäktige och om koommunenens ekonomi som handlar om invånarnas skattepengar. Ni är bara en nämnd som skall jobba med barn o utbildning men dom ekonomiska ramarna är väl ändå att besluten tages på KF mötena. Annars kan vi bara ha nämderna och skrota fullmäktige enligt mig så hade vi haft mer pengar över i kommunens kassa till en Arena.
  • avatar livinglong  1 vecka sedan
  • Barn är en viktig del i vårt samhälle, de som skaffar barn förutsätter man ju att dom skaffar barn för barnens skull, att man är beredd att prioritera för barnens bästa, att man tar sitt ansvar för barnens framtid. Numera pratas det bara om "fattiga" barnfamiljer, dom har de största villorna, de nyaste bilarna,  varje barn har egen dator, TV, spelkonsol på sitt egna rum, fräckaste cykeln och mobilen. Oftast sitter mammorna på fiket varje dag istället för på lekplatsen. Detta får mig att undra om man inte skaffar barn för bidragens skull och glömmer bort ansvaret. Som tur är finns det familjer där barnen prioriteras i första hand. Inkomstbepröva alla bidrag.
  • avatar MrGolore  1 vecka sedan
  • Var nog det dummaste jag läste på bra länge... tror du verkligen att det finns människor som skaffar barn pga. bidragens skull?
  • avatar peter57  1 vecka sedan
  • Klart det finns.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu