”Kvaliteten får styra”

Text: Fredrik Sjöstrand
Publicerad 30 januari 2012 6.30 Uppdaterad 30 januari 2012 6.30

Ystad.
För ett år sedan lovade skolpolitikern Jan Erlandsson (C) att han skulle kämpa för att ha kvar byskolorna. Nu vill han lägga ner lågstadieskolan i Glemmingebro. ”Mina intentioner är desamma i dag”, säger han.

Det är i dag en vecka sedan som de ledande politikerna i barn- och utbildningsnämnden (bun) presenterade sin framtidsvision för skolorna i östra Ystads kommun. Mellan 50 och 75 miljoner kronor ska läggas på en rad satsningar av skolorna i området de kommande tre åren.

Men förändringarna kräver också bland annat att lågstadieverksamheten på Glemminge skola läggs ner. YA berättade i onsdags om föräldrarnas besvikna reaktioner.

Bun-ordförande Jan Erlandsson säger att han förstår ilskan, inte minst eftersom han själv var en av föräldrarna som för några år sedan kämpade för att behålla skolan i Hedeskoga.

Men den gången fick föräldraföreningen politikerna att ändra sig och istället satsa flera miljoner på skolan i Hedeskoga.

Unnar du inte föräldrarna i Glemminge samma framgång?

– Det är väl klart jag gör. Prisa Herren om vi skulle kunna göra samma satsning i Glemminge skola. Men då skulle Glemmingebro behöva ha samma förutsättningar som Hedeskoga, det vill säga ligga i ett tillväxtområde som behövs investeras i. Den utvecklingen ser vi inte i dag. Jag vill gärna tro att föräldraföreningen i Hedeskoga spelade in i händelserna, men saken avgjordes nog av andra faktorer.

I YA den 4 januari förra året sa du: ”Min intention är att man ska behålla alla skolor. Vi behöver dem.” Du har gjort en kovändning i den här frågan. Vad har hänt?

– Egentligen har ingenting hänt på den fronten. Jag menar fortfarande att vi behöver alla skolor vi har. Däremot måste vi hålla tillräckligt hög kvalitet på innehållet. Det är vi som huvudmän skyldiga enligt skollagen och när vi får signaler ifrån verksamheten att man har problem med att uppfylla kvalitetskraven på grund av för lågt elevantal, ja, då måste vi agera. Vi måste ta ansvar.

”Vi vill det bästa”

– Ta bara den sociala biten. Till hösten kommer en tjej och fyra killar utgöra klassen i årskurs 3 på Glemminge skola. Vem som helst kan se att vi inte har den barntillförsel som vi behöver i Glemminge.

Så Glemminge skola går inte att rädda?

– Vi har fortfarande rådighet över huset. Vi har alla möjligheter i framtiden att skapa en ny lågstadieskola i skolbyggnaden i Glemminge, om förutsättningarna förändras. Om det sker har vi rörelseutrymme, då har vi inte stängt dörren och sålt skolan.

– Men en byskola får aldrig någonsin gå ut över utbildningens kvalitet. Att låta det hända är det inga av barnen som kommer att tacka oss för om 20 år. I bun vill vi det bästa för alla skolbarn i Ystads kommun. Då kan vi inte ställa upp på att det blir kvalitetsskillnader mellan områdena, det hade ju varit förfärligt. Sedan vet jag att man kan diskutera vad kvalitet är. Är det vad jag som förälder sätter upp som mål för mitt barn eller är det vad skolan sätter som kvalitetsnivå? Där kommer nog alltid finnas saker som man aldrig kommer att enas om.

”Behjärtansvärt”

En del föräldrar i Glemminge vill att även lågstadieeleverna i Löderup ska gå i Glemminge, så att man får en renodlad lågstadieskola i ena byn och en renodlad mellanstadieskola i andra.

– Det är behjärtansvärt tänkt av föräldrarna och visst tusan har vi testat den tanken också, men faktum är att det hade inte fungerat. Skulle lågstadieeleverna från Löderup gå i Glemminge skulle det vara över 70 elever på skolan och Glemminge klarar inte det, varken lokalmässigt eller kvalitetsmässigt.

I kväll är det ett öppet möte om era planer för skolorna i öster. Vad har du för förväntningar?

– Jag ser fram emot att presentera vår vision. Att få berätta om det pärlband av händelser – i Köpingebro, Stora Herrestad, Glemmingebro och Löderup – som vi har valt att ta som ett helhetspaket. Jag förstår att föräldrarna i Glemmingebro vill diskutera sin skola och jag kommer med stor ödmjukhet lyssna på alla. Men jag hoppas att det kommer föräldrar från de andra orterna också som vill höra om våra satsningar där. Ingen skola är en isolerad händelse.

Fotnot: Det öppna mötet om skolorna i öster hålls i Filmsalen på regementsområdet i Ystad, i kväll klockan 18.30.

Större eller mindre text



69 läsare har reagerat på denna artikel

42% är glada

3% är likgiltiga

3% är nyfikna

52% är arga


Hur reagerar du på "”Kvaliteten får styra”"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar Erik  3 veckor sedan
  • Med hänsyn till den tråkiga utvecklingen på skolorna i Malmö  kommer det att bli en stor efterfrågan på skol-platser i byarna i Skåne. Det kommer att bli en tillbaka-flyttning från städerna till de mänskliga byarna. En enkel regel för Österlén: BARNEN SKA GÅ I SKOLA I SINA HEM-BYAR. Det är inte barnen som ska skjutsas omkring - utan lärarna. Många barn mår inte bra av bussandet. Förseningar, vänte-tider, stress. Och mobbning i bussarna som ingen kan kontrollera. Det är viktigare att barnen blir sedda och trygga än att skolsalarna är moderna. Gör som i Brösarp. Där jobbar man aktivt med att förbättra ålders-strukturen genom att uppmuntra till ökad inflyttning av barn-familjer.
  • avatar KBertilJohansson  3 veckor sedan
  • Hur klarade du av att göra kopplingen mellan Malmö och Brösarp?
  • avatar Erik  3 veckor sedan
  • Kolla Leader-aktiviteten i Brösarp:
  • avatar Kommuninvånare  3 veckor sedan
  • Du är ju inte lite "off" det handlar om att kunna höja kvaliteten för barnen och att dom garanterat når målen och att dom får en social utveckling. Och det här med bussarna, välkommen till 20012 massor av människor åker tåg/buss, flyg mm varje dag och dom mår inte dåligt av det. Och ja det är viktigt att barnen ska bli sedda och känna sig trygga det är ju därför man gör så här. Så länge inte inflyttning av barnfamiljer sker så är detta ett måste!
  • avatar KBertilJohansson  3 veckor sedan
  • Vilket svek från centern som förr var ett landsbyggsparti! Att lägga ner de små skolorna är inte att värna om kvalitéen. Nu får det vara slut på detta alliansvälde. Vi behöver politiker som tänker på alla medborgare och inte bara ser till pengar och skatter.
  • avatar Johannes_Osterlen  3 veckor sedan
  • Fast en klass på fem elever som i år 3 är varken motiverat ur pedagogisk eller ekonomisk synvinkel. Barnens bästa är viktigare än vissa vuxnas romantiska drömmar om byn. 
  • avatar fdriksrdet  3 veckor sedan
  • Centern och allianspartierna spelar ut föräldrarna mot varandra. Man lägger ner i Glemminge och lovar de andra skolorna förbättring för att det inte ska bli protester. Nästa gång är det någon annan skola som ska läggas ner. Alliansen sviker byarna.
  • avatar Johannes_Osterlen  3 veckor sedan
  • Eller är det byborna som sviker? Varför finns det bara fem barn i år 3? Utflyttning? Hög åldersstruktur i byn? Dålig återväxt? Val av andra skolor än byns? Att man förbättrar en annan skola när två ska slås samman är en satsning och inget svek. Det behövs barn för att man ska kunna driva skola helt enkelt. 
  • avatar boleslawiec  3 veckor sedan
  • Jag tycker inte att man skall blanda in Löderups skola i den här diskussionen om Glemminge skolas vara eller icke vara. Den diskussionen hade vi för ett par år sedan. Nu har Löderup en fungerande F-6 skola, och ett "nytt" fritids. Fritidsgården har öppnat igen, både i kommunens och i privat regi. I vilket fall som helst, måste eleverna åka buss till Löderup för att ha gympa och slöjd. Låt den diskussionen vara! 
  • avatar Oldox  3 veckor sedan
  • Bra Jan Erlandsson! Äntligen någon som vågar och har modet att stänga en skola på landsbygden och se till helheten. Det är inte försvarsbart att hålla småskolor levande bara för att det ska vara nära till skolan. Och sen pratar man om trygghet. Tryggheten har med personalen att göra, inte storleken på skola. Det är också svårt att få ihop tillräckligt med resurser till en skola med för få elever. Då måste man ta av andra skolor och då gör vi det sämre för fler elever. Håll på kvaliteten och lägg ned för små skolor.
  • avatar boleslawiec  3 veckor sedan
  • Kanske vi skall samla alla elever i Ystads kommun i 2 skolor, en grundskola och en gymnasieskola, så kan alla eleverna bussas in på morgonen och hem på kvällen. Tänk vilka pengar man kan spara; kostnader för lokaler, mattantanter, vaktmästare etc. Föräldrarna kan ju betala busskortet, så är den utgiften också borta. Så kan vi ju stänga alla biblioteken ute i byarna samtidigt, och ställa bokbussen i garaget. Medan vi ännu håller på, varför inte stänga badet i Nybrostrand också, det kommer ju ett nytt badhus inne i Ystad. Släck utebelysningen också ute i byarna, det är ju ändå ingen ute, alla jobbar och går i skola inne i Ystad. Det finns mycket pengar att spara om man sätter den sidan till.   
  • avatar Oldox  3 veckor sedan
  • Käre boleslawiec. Allt är inte vitt eller svart. Det finns nyanser även när det gäller skola, kultur och belysning. Men här kommer din rädsla fram när det gäller Löderups skola. Och vad du skriver i en text, diskutera inte Löderups situation. Så länge det inte rör dig och dina behov så kan du ju ha ett ben i varje läger. Här diskuterar vi kvalitet i skolan och möjligheten att nå kunskapsmålen. Inget annat.
  • avatar boleslawiec  3 veckor sedan
  • Det rör både mig och mina "behov". Jag är inte rädd för Löderup skolas framtid. Du pratar om kvalitet; Löderups skola är precis vad en skola skall vara; glada barn och duktiga lärare. Den ända gången eleverna behöver bussas, är till simundervisningen i Ystad. Men hade det varit upp till mig, så hade ingen byskola varit hotad. Då hade jag gett Glemminge en gympasal och en slöjdsal också, så slapp dom att bussas till Löderup varje gång. Tyvärr är det inte jag som bestämmer.  
  • avatar BertMJohansson  3 veckor sedan
  • Han fick det hett om öronen och det förtjänade han. Allianspolitiker som agerar pampar och försöker köra över medborgarna ska väck.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu