Artiklar som berör detta
Kronofogden avslutade häromveckan en utredning om mannen som drivit Tenniscaféet, och konstaterade i sin rapport att han inte har några tillgångar i Sverige som kan täcka hans skulder.
– Det är ett allmänt känt problem att vi på kronofogden inte är några detektiver, säger kronoinspektör Roger Westin på kronofogdens utlandsteam.
– Vi har ingen möjlighet att ligga i buskarna och spana på dig som medborgare. Om det behövs är det polisens eller Ekobrottsmyndighetens uppgift. Vi använder oss av internet, olika söktjänster och samarbete med olika myndigheter. Vi ska leta tillgångar, men det kan vara svårt för oss att hänga med om personen sätter i system att hålla sig undan, säger han.
Mannens skulder tickar på och blir större för varje dag. Den 1 februari i år uppgick fordringarna som ligger hos Kronofogden till 4 miljoner kronor. Störst är skatteskulden till staten på drygt 2,3 miljoner kronor, medan hans skulder till enskilda sökanden uppgår till knappt 1,7 miljoner kronor.
Då kronofogden avslutat sin utredning i Sverige, kan nästa steg bli att undersöka om mannen har fastigheter, bilar eller liknande i utlandet.
Åklagare Lars Lindgren på första ekobrottskammaren i Stockholm bekräftar att mannen är misstänkt för olika skattebrott, men vill inte gå in på några summor eller andra detaljer.
Mannen har ingen adress i Sverige, men det finns uppgifter att han inte har lämnat Skåne.
– Vi har letat efter den här killen ett tag och inte fått fatt på honom. Han är inte delgiven om misstankarna och därför vill jag inte kommentera mer i nuläget. Ärendet är inte färdigutrett förrän vi har fått höra hans berättelse.
På frågan om Ekobrottsmyndigheten nu "ligger i buskarna och spanar" efter krögaren säger Lars Lindgren:
– Det här misstankarna ligger inte på någon enorm dignitet jämfört med andra fall vi tittar på, och därför blir det inte jättepådrag heller.