– Det är inte rimligt, suckar Kay Ohlsson, i föreningen Rädda Löderups strandbad som tillsammans med samfällighetsföreningen kämpar för att få bukt med svallvågorna.
Problemen började i juni förra året, då den nya katamaranen Leonora Christina sattes i trafik mellan Ystad och Rönne. En stund efter att båten passerat till havs slår plötsligt flera meter höga vågor upp över badbryggan vid Almhövden i Löderups strandbad.
– Förra sommaren hade vi flera allvarliga incidenter då små barn överraskades av de höga vågorna och slungades mot stenarna på stranden. Även i år har det hänt att badgästerna överrumplats av vågorna. Det är ett under att ingen olycka skett, säger Kay Ohlsson.
Efter fjorårets klagomål gjorde rederiet mätningar på tre ställen till havs. Bara vid ett tillfälle överskreds de tillåtna våghöjderna. Den gången var båten bara lastad till hälften och baktung.
– Det känns som att rederiet och myndigheterna hela tiden kommer med bortförklaringar. Men problemet med vågorna kvarstår, menar Kay Ohlsson.
Ystads kommun har i ett brev meddelat att den inte kan göra mer i frågan och uppmanat medlemmarna i samfällighetsföreningen och Rädda Löderups strandbad att själva agera mot Transportstyrelsen.
Kay Ohlsson tycker inte att rederiet mätt på rätt ställe. Därför har han på eget initiativ filmat vågorna på tre ställen, vid Tyke å, nedanför campingen och vid Almhövden. Resultatet har han skickat till Transportsstyrelsen tillsammans med ett brev.
– Jag vill att de ska se hur det verkligen ser ut.
Han har också tagit reda på att liknande snabbgående katamaraner tvingats sluta gå i trafik på många andra håll i världen, just på grund av svallvågorna.
– En stor andel av resenär- erna till Bornholm är dansk- ar som bara passerar Ystad. Det känns fel att vi i Löderups strandbad ska lida av deras behov av snabb transport mellan Köpenhamn och Bornholm.
Parallellt med Transportstyrelsens översyn av färjetrafiken, pågår en polisutredning sedan samfällighetsföreningen anmält rederiet.
– Nu vädjar vi om all hjälp. Något måste hända för att få stopp på svallvågorna. Hittills har alla klago- mål bara lett till att Ystads kommun satt upp fler och större varningsskyltar. Det känns inte alls bra och är inte tillräckligt.
15% är glada
17% är likgiltiga