Besiktiga bilen när du vill

Text: Carina Johansson
Publicerad 31 mars 2009 16.22 Uppdaterad 14 juli 2010 1.05

Ystad.
Ystad blir först ut i Skåne med att införa egenkontroll vid bilbesiktning. Bilprovningen vill använda Internet för dygnet runt besiktning och därmed ge bilägarna större flexibilitet.
– Det är EU-direktiv, vi ska anpassa oss till övriga Europa, säger Christer Svensson, platschef på Bilprovningen i Ystad.

Egenkontrollen ska provas på sju orter under ett år med start den 1 september och sedan utvärderas. Förutom Ystad har Arjeplog, Sundsvall, Karlstad, Norrköping, Uddevalla och Jönköping valts ut.

Meningen är att bilägaren med hjälp av dagens teknik ska kunna besiktiga bilen när det passar och inte behöva köra in på någon bilprovning.

– Många har efterfrågat detta och nu ska vi genomföra det, säger Christer Svensson.

Med hjälp av en förtryckt checklista ledsagas bilägaren genom testet. Listan kommer att finnas på Bilprovningens hemsida på internet eller kan beställas via mobiltelefon. Bilägaren ska göra en överredskontroll där bland annat dörrar, låsanordning, bilbälte och belysning kontrolleras.

– Man ska också titta efter skador på vindrutan och se hur fastsättningen på batteriet ser ut, säger Christer Svensson.

Underredet ska granskas så att hjulhus, balkar, bromsrör och annat är i bra skick. Bilen måste då hissas upp och här höjer Christer Svensson ett varningens finger.

– Domkraft räcker inte utan bilägaren måste sätta fyra pallbockar under bilen, råder han.

För att visa om bilen har rostangrepp och hur underredet ser ut ska en bild tas som sedan skickas in tillsammans med egenkontrollen. Bilprovningen tipsar om att inte ta en bild medan bilen står i garaget eftersom den blir alltför mörk.

Till sist är det också viktigt att köra en liten sväng med bilen för att lyssna efter missljud.

– Om man hör ett malande, konstigt ljud på provturen kan det var fel på något hjullager. Med hjälp av E-legitimation skickas den genomförda egenkontrollen till Bilprovningen via internet eller mobiltelefon.

– Noggrant och ärligt får det vara med tanke på att man signerar det själv, säger Christer Svensson.

Stickprov kommer att göras och böter utdömas om man farit med osanning.

– Vi kommer att plocka fram bilar slumpmässigt från databasen. Sen återkallar vi och tittar på dem.

Så gör du:

Överredskontroll : Känn på dörrar och låsanordning så att det inte är glapp i gångjärnen. Testa gärna belysningen mot en vägg för att se att den fungerar. För att kontrollera underredet ska bilen hissas upp med domkraft och sedan placeras på fyra pallbockar. Det är viktigt för att en olycka inte ska ske. En ficklampa och en liten spetsig hammare behövs för att kunna se och känna rostskador. Använd tectylflaska för att spreja där du skrapat. Kontrollera hjulhus, balkar, golv och bromsrör. Kontrollera även att avgassystemet inte läcker. När bilen är upphissad så testa också att hjulen går lätt när du snurrar dem. Ett spätt kan sättas under framhjulet för att känna om det är glapp i spindellederna. Gör en provtur och lyssna på hur bilen låter.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu