Jenny Jörnelius och Carina Månsson vill att fler ska må bra. Därför satte de ihop en mässa på det temat.
Bild: Bass Nilsson

Premiär för lokal mässa

Text: Fredrik Sjöstrand
Publicerad 17 maj 2009 22.58 Uppdaterad 14 juli 2010 1.55

Ystad.
Arrangörerna av helgens "må bra-mässa" i Surbrunnsparken var noga att poängtera att det inte rörde sig om någon hälsomässa. Därför kunde också gräddiga bakverk serveras med gott samvete.
Ett hundratal personer besökte "må bra-mässan" I feel good under lördagen. Bland bland utställarnas sortiment fanns såväl brownies från ett lokalt konditori som modekläder och olika skönhetsbehandlingar.

– Vi har hela tiden sagt att detta ska bli en bred mässa. Allting som får oss må bättre passar in. Snygga kläder kan ju få en att må bra, precis som en behandling, säger Carina Månsson, en av initiativtagarna till mässan.

Det var första gången som I feel good-mässan hölls, men Carina Månsson och hennes kompanjon Jenny Jörnelius vill återvända till Surbrunnsparken redan i höst.

– Vi är väldigt nöjda med dagen. I dag har vi drygt 30 utställare, men i höst satsar vi på att bli 50, säger Carina Månsson.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu