Socialförvaltningen i Ystad har ingen skyldighet att skaffa lägenhet till flyktingar som valt boende på egen hand. Däremot kan enhetschefen Siv Lindell Malmer tänka sig att hjälpa till om boendemiljön är oacceptabel.
– Det kan ändå vara så att vi i vissa lägen, om en lägenhet döms ut eller barn far illa, ger det stöd vi kan, säger Siv Lindell Malmer, chef för social omsorg.
Av sekretesskäl kan hon inte uttala sig om enskilda fall. Ystads kommun har ett avtal att ta emot ett visst antal flyktingar med uppehållstillstånd.
Siv Lindell Malmer berättar att socialförvaltningen får ett vissa antal lägenheter via Ystadsbostäder till flyktingarna. Sedan är det Migrationsverket som fördelar lägenheterna till lämpliga familjer som vistas på flyktingförläggningar.
– De bostäder vi lämnar till Migrationsverket är de bostäder vi ansvarar för. Har personen skaffat eget boende har den skrivit på ett papper att man inte behöver hjälp med bostad, säger hon. – Det är bara de som kommer via ett anläggningsboende som vi har skyldighet att hjälpa. De som har ordnat eget boende får ta ansvar själv. Vi kan inte ha en gräddfil. Här gäller samma regler som för övriga svenskar.
Är det inte bra att flyktingarna tar egna initiativ?
– Visst, men de får ta ansvar för dem.
Är det rimligt att två vuxna och två små barn bor i en liten etta fyra våningar upp utan hiss? – Nej, det är absolut inget bra boende för en familj med små barn.
Däremot anser hon att det går att bo under något sämre förhållanden under en begränsad tid.
Om en person vill ha hjälp med att flytta till en annan kommun kan socialförvaltningen ta reda på var det finns lediga lägenheter.
– De flesta skånska kommuner har stor bostadsbrist. Vi kan inte hyra i andra kommuner men vi kan tipsa hur de ska gå tillväga för att hitta lägenheter.