Efter den massiva kritiken från lärare och annan personal på Sydskånska gymnasiet uttalar sig i dag de ansvariga politikerna. Åsikterna är skilda, men åtgärder utlovas.
Gymnasieförbundets ordförande Bo Sterner (M) är förvånad över kritiken från de anställda på Sydskånska gymnasiet. Han lovar dock att tillsätta en oberoende konsult som ska syna arbetsmiljön.
YA presenterade kritiken från framförallt Österportgymnasiet för ordförande Bo Sterner i måndags.
– Jag är lite förvånad att inte fler, om det nu är så utspritt, vågar ställa upp med namn. Vi pratar ju om mogna människor med ett ansvarsfullt jobb.
– Att vara anonym med så här allvarliga anklagelser är för mig lite konstigt. Men visst pekar det på problem, det vore dumt att försöka sopa det under matten.
Har du inte känt till problemen?– Det har inte kommit fram till direktionen på ett tydligt sätt. Det finns ju spelregler för hur sådant här ska hanteras i arbetslivet och det har inte kommit fram några interna anmälningar. Jag utgår ifrån att rektorerna och förbundsledningen som utövar arbetsgivarskapet följer de regelverk som finns.
– Det finns bara ett konkret fall jag känner till och det är Gerth Hyrkäs (YA i onsdags). Ingen annan har vänt sig till direktionen.
Hur skulle du beskriva dialogen mellan direktionen och förbundsledningen?– Det är ju subjektivt hur man upplever samarbetet med andra människor. Jag har inte problem med samarbetet, men det kan vara möjligt att några andra direktionsledamöter uppfattar det på något annat sätt.
Har du förtroende för Annika Becker och rektorerna?– Ja, det har jag. Det är inte lätt att driva att driva en så här stor organisation. Jag har erfarenhet av stora organisationer sedan tidigare (Bo Sterner är före detta överstelöjtnant) och vet hur svårt det kan vara, men stora skolorganisationer är nog svårare.
Flera anställda på gymnasiet anklagar er för att ni vet om den dåliga arbetsmiljön men att ni blundar för problemen.– Vi blundar absolut inte för problemen. Men då måste någon först komma ut och vara rakryggad nog och säga exakt vad eller vem som är problemen, och inte bara i största allmänhet säga att det finns problem.
Lärarnas riksförbund har riktat kritik mot dig för att du inte ville träffa dem när de behövde hjälp med att lösa en konflikt med gymnasieledningen förra vintern. – De har fått framföra alla synpunkter till mig, men det stämmer att jag inte var beredd att åka på något möte. Jag har hanterat saken internt med förbundsledningen. Jag är ju inte arbetsgivarföreträdare gentemot de anställda.
Men det är en politiskt styrd organisation som är kommunalt finansierad. Ska inte du som ordförande ha koll på allt som händer i verksamheten?– Alltså, nu är jag ju fritidspolitiker.
Jo, men du har ett arvode som ordförande.– Ja, men det är helt omöjligt att kunna varenda detalj, självklart. Jag kan inte varenda lagparagraf och känner inte varenda lärare. Det är helt omöjligt.
Har du god insyn i gymnasiets verksamhet?– Ja, jag tycker den är god. Jag har regelbundna samverkanstillfällen med Annika Becker och hennes medarbetare.
Under intervjun utlovade Bo Sterner åtgärder. – Det här är en signal som är grund nog för att se över arbetsmiljön. Vi tar det självklart på allvar. Vi får ta hjälp utifrån, av en extern konsult. Detta är naturligtvis en sak för direktionen att ta ta tag. Direktionen är inte alls rädd eller obenägen att ta tag i saker, men vi måste få problemen på bordet först.
Dagen efter, i tisdags, tog politikerna i gymnasiedirektionen gemensamt beslut att ta kontakt med Arbetsmiljöinspektionen för att få hjälp med en oberoende utvärdering av arbetsmiljön på gymnasiet.