Gunnel Mårtensson på Dahlåkra damastväveri är egentligen från Örum, men hon kallar Ystad för "sin stad". Och det får hon väl göra, speciellt när hon nu belönat korsvirkesstaden med ett alldeles eget damastmönster.
I fyra år gick Gunnel och funderade på att designa ett mönster inspirerat av just Ystad. Hon samlade idéer i en låda. Hon tänkte och kände efter.
– Så plötsligt fick jag en aha-upplevelse. Jag tittade på en bordslöpare som jag redan designat och förstod att där var det ju – mönstret som representerar Ystad, säger hon.
Mönstret består i grund och botten av tre lika stora rutor. Dessa står för Stortorget i väster, Österports torg i öster och däremellan det lilla Tvättorget vid Bäckahästen. Lurigt kan man dock tycka, att dessa tre högst olika torg avbildats som lika stora.
– Jo men, vid Tvättorget ligger ju Jens Jacobsens hus och där håller vi i föreningen Konsthantverkarna till. Därför är det torget lika viktigt och stort för mig som de andra två, förklarar Gunnel.
Och mellan de tre torgen finns flera mindre rutor. Några av dem i förbindelse med varandra, andra med bestämd avskildhet. Självklart även det med sin mening.
– Dessa fyrkanter och linjer representerar alla de små gator och gränder som man kan ta sig fram längs i Ystad. Men sedan har vi innergårdarna och dit in kan man inte gå hur som helst. De är ju stängda för allmänheten, säger Gunnel. Ja, Gunnel verkar ha tänkt på det mesta. Till och med den logotyp som satts på linnedukar, löpare och bordstabletter står för Ystad på mer än ett vis. Här är Y:et inspirerat av korsvirkesandan, S:et av havet, T:et efterliknar vattentornet, A:et har tagit formen efter klostrets fönster och D:et är gamla rådhuset på tvären sett.
Fast väver dem själv gör Gunnel inte. Det får i stället anrika Klässbols väveri i Värmland stå för.
– Jag har ju flera års väntetid redan som det är när det gäller handvävda dukar. Ystadserien vill jag att många ska kunna köpa, säger hon. Dessutom har Gunnel just nu fullt upp med att få sina handgjorda linneexemplar klara inför konsthantverkarnas stora utställning i Ystad. Vernissage blir det den 23 maj.
Och vävning är ju inget som görs i en handvändning, så med andra ord är tiden knapp.
– Jag får nog hoppa över middagstupplurerna om jag ska hinna bli färdig. Men det har jag inget emot. Jag jobbar nämligen som allra bäst under tidspress, säger Gunnel med ett leende.