Kommentera här!

Publicerad 15 december 2009 8.17 Uppdaterad 26 juni 2010 14.40

Ystad.
Vi får in många kommentarer om Sydskånska gymnasiet. Vi samlar alla kommentarer i den här artikeln för att du som läsare ska kunna få en samlad bild av debatten. Lämna gärna dina kommentarer.
Kommentera nedan. Om du inte redan är en registrerad användare går det snabbt med några klick. Det enda du behöver är en e-postadress. Du kan också logga in med ditt Facebook-konto eller med en Twitter-profil om du har detta, men det är inget krav. Länk till den här artikeln finns i anslutning till alla de artiklar vi har publicerat och kommer att publicera. Så om du känner att du vill dela med dig av dina åsikter så kan du enkelt hitta tillbaka hit. Tänk på att hålla en respektfull ton. Personangrepp, förtal eller kommentarer som på annat sätt bryter mot våra etiska regler kommer att tas bort.

Större eller mindre text



Externa länkar:
Mest läst på Ystad
Artiklar som berör detta
Molnet är skapat på http://www.tagul.com
Klicka på orden nedan för att se dem i sitt sammanhang.

Klickbart taggmoln med lärarnas åsikter

Esbjörn Flodin. Arkivbild

Facklig kritik mot ledningen

"Inte tillräckligt för mig"

Annika Becker och Bo Sterner vill fortsätta jobba med Sydskånska gymnasiets utveckling. Bild: Christel Thunell

Annika Becker avfärdar arbetsmiljöproblemen

Kristina Jönsson, (M) och Bo Sterner, (M).
Arkivbild: Sprisse Nilsson och Albin Brönmark

Ödesdag för gymnasiet

Facket besviket på politikerna

YA har tidigare berättat om skolledningens varsel om uppsägning av Joanna Lundell. I veckan omplacerades hon efter att ha tackat nej till att gå hem med lön. 
Bild: Bass Nilsson

Får inte undervisa ensam

Magnus Holst (S) i talarstolen.
Bild: Albin Brönmark

Känslosam debatt om
Sydskånska gymnasiet

Arbetsmiljön är på tapeten. Från vänster Sjöbos kommunalråd Stefan Lundgren (M), ordföranden i gymnasiedirektionen Bo Sterner (M), Ystads kommunalråd Kristina Jönsson (M) och Sjöbos oppositionsråd Bo Nilsson (S), samt Karin Arvidsson (S), ledamot för Tomelilla i gymnasiedirektionen.
Bild: Sprisse Nilsson

Kräver snabba åtgärder

Kristina Jönsson (M), Margith Svensson (M), Stefan Lundgren (M).

Politiker kallar till krismöte

25 riskerar att sägas upp

Gymnasieförbundsdirektör Annika Becker och gymnasiedirektionens ordförande Bo Sterner (M). Arkivbild: Christel Thunell

Kris-trion ber om tid

Magnus Holst (till höger).
Arkivbilder.

"Onödigt och opsykologiskt"

Gymnasieförbundsdirektör Annika Becker och gymnasiedirektionens ordförande Bo Sterner (M). Arkivbild: Christel Thunell

Oklart när Becker får sluta

Fler i ledningen kan få gå

Gymnasieförbundsdirektör Annika Becker och gymnasiedirektionens ordförande Bo Sterner (M). Arkivbild: Christel Thunell

Politiker befarar
segdragen skilsmässa

Trots den senaste tidens turbulens känner sig Annika Becker inte hotad i sin position som ledare för gymnasieförbundet. Bild: Bass Nilsson

Annika Becker: "Bilden
av mig är inte rättvis"

"Det är tunga anklagelser"

Olika syn i arbetsgrupp
på gymnasieförbundet

25 anställda har nu varslats formellt

Sjöbos kommunalråd, Stefan Lundgren (M), till vänster. Övriga på bilden är: ordföranden i gymnasiedirektionen, Bo Sterner (M), Ystads kommunalråd, Kristina Jönsson (M). Arkivbild: Sprisse Nilsson.

Lundgren vill upplösa
gymnasieförbundet

Arkivbild.

Gymnasiet granskas i veckan

Gymnasieförbundsdirektör Annika Becker och gymnasiedirektionens ordförande Bo Sterner (M). Arkivbild: Christel Thunell

Annika Becker avgår
med omedelbar verkan

Annika Becker tvingas avgå. 
Arkivbild: Bass Nilsson

Annika Becker får gå

När tystnaden ljuder högt

YA:s reportrar Lena Stadler och Fredrik Sjöstrand har granskat arbetsmiljön på Sydskånska gymnasieförbundet. Bild: Sprisse Nilsson

Massiv kritik mot Sydskånska gymnasieförbundet

Vittnesmål från gymnasiet

"Stå på er! Ge inte upp!"

Efter elva år som lärare på Österportskolan är Joanna Lundell inte längre önskvärd. Sydskånska gymnasiets ledning har varslat om förestående uppsägning med hänvisning till hennes

"Jag har blivit kanonmat"

Ingrid Lindholm är regionombud på Lärarnas riksförbund.

"Lärarnas rädsla är befogad"

Sterner: "Tio år kan
vara nog"

Annika Becker.

Becker slår tillbaka

Molnet är skapat på http://www.tagul.com.

Läs och kommentera om Sydskånska gymnasiet

Bo Sterner (M), ordförande i gymnasieförbundet. Bild: Sprisse Nilsson

Ansvariga ska granska arbetsmiljön

Direktionsledamot ställer
sin plats till förfogande

Molnet är skapat på http://www.tagul.com.

Läs och kommentera om Sydskånska gymnasiet

Annika Becker, gymnasiedirektör. I bakgrunden Bo Sterner (M), ordförande i gymnasiedirektionen. Bild: Christel Thunell

Direktionen ska själva
utreda ny organisation

Bo Sterner manar till tålamod och hoppas kunna presentera ett avtal hur gymnasiedirektör Annika Becker och gymnasieförbundet ska gå skilda vägar före månadsskiftet. Bild: Sprisse Nilsson

Sterner: "Allt är snart klart"

Magnus Holst (S) i talarstolen. Arkivbild: Albin Brönmark

Holst: "Fegt och handlingsförlamat"

Bild: Sprisse Nilsson

Frågetecknen rätas ut i april

Facket ser framåt med tillförsikt

Kristina Jönsson. 
Bild: Bass Nilsson

Ystad bakom utredning
om upplösning av förbund

Rektorer känner sig svikna

Lundgren vill ha
utredning om gymnasiförbundet

Skolveteran ny gymnasiechef

Molnet är skapat på http://www.tagul.com.

Läs och kommentera om Sydskånska gymnasiet

Mer från Ystad
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu