Gammal båtmotor ska bli som ny igen

Text: Ulf Mårtensson
Publicerad 18 mars 2010 9.14 Uppdaterad 26 juni 2010 15.31

Ystad.
Motorn heter Sleipner, är tillverkad i Norge 1954 och är så skendöd som förmodligen bara en gammal motor kan vara.
Andreas Jonsson och Tåni Nilsson går på det fordonstekniska programmet på Parkskolan i Ystad. De har tagit på sig en stor uppgift som sitt projektarbete: att få liv i den gamla motorn.

Den sitter fast i ett skruvstäd och är sönderplockad i om inte sina minsta beståndsdelar, så i varje fall en bra bit på väg mot att vara ett motorkadaver.

Eleverna har ägnat en vecka nu åt motorn, skruvat isär den, gjort rent cylindrarna, slipat ventiler och tvingat loss den ena kolven som rostat fast.

De visar tändmagneten och hjulet som används när motorn ska startas.

Den ena kolven ligger i ett bad av rostlösning. Kolvringarna vill inte lossna.

Kommer de att lyckas få liv i motorn?

– Jadå, försäkrar de.

De gillar att meka, och det är mycket annorlunda än att skruva på en Volvo V70 som står parkerad bredvid. De lär sig mycket.

– Vi brukar inte få in saker som vi ska plocka ned och få att fungera. Det är spännande, säger Tåni Nilsson.

Deras lärare Berth Hansson är också entusiastisk. Här är det inte fråga om att byta reservdelar, utan om att reparera motorn från grunden, påpekar han.
Han berättar att det är en balansgång att renovera en gammal motor. Man får inte gå för hårdhänt fram, då kan vitala delar skadas. Det gäller också att inte skruva isär motorn mer än nödvändigt. Berth Hansson är smått lyrisk när han förklarar hur motorns tändstift är kopplade till magnettändningen, eller hur vackert slipade och rengjorda cylindrarna har blivit.

Nu är det bara att hoppas att kolvringarna lossnar.

Närmast ska motorn målas, guldfärgad ska den bli.
Det är Sara Hansson och bröderna Johan och Jakob Bondesson som har bestämt färgen. Deras projektarbete, renoveringen av en gammal norsk båt, en snipa, har YA tidigare skrivit om.

Motorn får de nu hjälp av Andreas Jonsson och Tåni Nilsson att renovera.

De tre båtrenoverarna går på det naturvetenskapliga programmet på Österportgymnasiet. Genom det nu gemensamma projektet samarbetar elever som normalt inte har så mycket med varandra att göra.

Det är också en vinst med projektet, påpekar Jakob Bondesson.

Men den största vinsten blir när båten ska sjösättas och motorn stånkar igång. Det ska ske i vår – om Gud vill och kolvarna lossnar, och den dagen ser de alla fram emot.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu