En sallad kan vara så mycket mer än rivna morötter eller vitkål. På måndagen var det riktig salladsfest för kockarna på kommunens äldreboenden.
Festen eller den halva utbildningsdagen i Norre-portskolans hemkunskapslokal ska inspirera kockar och måltidsbiträden på främst kommunens äldreboenden och dagcenter att tänka i nya salladsbanor.
Kristine Nilsson och Ingrid Brandt från köket på Löderupsgården lät sig väl smaka när det var dags att avnjuta de olika salladerna.
– Visst har vi fått nya idéer, säger de.
Det var bulgur, quinoa, granatäpplen, linser, bönor och grönsaker av de mest skiftande slag som kombinerades i sallader med spännande smaker och vackra färgkombinationer.
Lotta Wallin, verksamhetschef vid Ystads kommun, påpekar att de äldre i dag i någon mån blir yngre. De är vana vid en kokkonst som är helt annorlunda än den traditionella maten som ibland serveras på äldreboenden Så också när det gäller sallader.
Hoda Hobaissi hade lagat en libanesisk tabbouleh, en sallad gjord på bland annat bulgur, rödlök, tomater och paprikor.
Hon tycker om salladen som passar bra till grillat. Daniella Crnomat var lite mer betänksam inför resultatet av sina salladsmödor, en quinoasallad med granatäpplen och ruccola. Men det behöver hon inte vara, den smakade alldeles utmärkt.