Löderup och Köpingebro välkomnar satsningarna

Text: Johan Bentzel
Publicerad 27 januari 2012 4.30 Uppdaterad 27 januari 2012 4.30

Löderup och Köpingebro.
Medan föräldrarna i Glemmingebro sörjer den tänkta nedläggningen av skolan, kan invånarna i Löderup och Köpingebro se fram emot stora satsningar på sina skolor.

Glemminge är inte den enda skolan i kommunen som länge har haft ett nedläggningshot hängande över sig. Även i Löderup har det förts en mångårig kamp för byskolan. På föräldraföreningens hemsida finns det fortfarande en flik med rubriken ”Rädda skolan”.

Nu ser hotet definitivt ut att vara avstyrt för Löderups del. Istället väntar en fortsatt utbyggnad och upprustning.

Politikerna säger sig vara beredda att satsa mellan 50 och 75 miljoner kronor på de skolor och förskolor som blir kvar i den östra kommundelen.

Jätteglad

Beskedet välkomnas av föräldraföreningens ordförande Pia Ellingsworth, vars son går i femte klass på Löderups skola. Hon har själv kämpat aktivt för att bevara byskolan intakt, att barnen ska kunna fortsätta gå där från förskolan till sjätte klass.

– Självklart är jag jätteglad för Löderups del. Vi är tacksamma för att vi har en fungerande skola med jättebra lärare. Men vi behöver fler salar och fler lärare. Många barn står på kö för att få börja, säger hon och betonar att hon uttalar sig som privatperson, inte som representant för föräldraföreningen, eftersom styrelsen ännu inte har hunnit diskutera de senaste turerna i skolpolitiken.

Pia Ellingsworth understryker att kampen för Löderup aldrig har varit en kamp mot Glemminge.

– Vi har aldrig ställt den ena skolan mot den andra eller diskuterat Glemminge skolas vara eller inte vara. Det vill vi inte göra nu heller. Vill Glemminge värna om sin skola får de absolut göra det. Men vi vill värna om Löderup, och vi vet att det är en fantastisk skola.

Att skolbyggnaden i Glemmingebro blir kvar i kommunal ägo och dessutom rustas upp för att framöver hysa Resursskolan gagnar alla barn i området, anser hon. Fritidshemmet blir också kvar i lokalerna. Även Räfsans förskola i Glemmingebro rustas upp.

Underlättas

Carolina Thornström, som är rektor för både Glemminge och Löderups skola, har stor förståelse för det vemod som föräldrarna i Glemmingebro känner.

– Det är en otroligt charmig skola, så jag har lätt för att se det ur ett föräldraperspektiv. Men som ansvarig för en verksamhet känner jag att pedagogernas möjligheter blir begränsade. Vi kan inte ge samma sak till eleverna i Glemmingebro som till andra elever i Ystads kommun, säger hon.

Med en samlad F-6-verksamhet i Löderup underlättas lärarnas vardag genom att arbetslagen finns på samma ort. Det gynnar undervisningen. Andra fördelar, enligt Carolina Thornström, är bättre möjligheter att erbjuda rätt kompetenser och behörigheter och att ge rätt stöd till elever som behöver det.

Dessutom kan barnen från Glemmingebro erbjudas idrott oftare än i dag. Löderupseleverna har idrott mer än en dag i veckan. Glemmingeelevernas idrottslektioner klumpas samman i ett längre pass.

– Som det är nu är vi begränsade av bussresorna till sporthallen i Löderup. Men eleverna har rätt till idrott mer än en gång i veckan, säger Carolina Thornström.

Trångbodda

Även i Köpingebro väntas stora satsningar framöver. Välbehövligt med tanke på de ökande elevkullarna, slår rektorn Eskil Persson fast. I dag har skolan 261 elever. Om två år väntas antalet elever vara över 300.

– Vi är redan trångbodda och kommer att öka med 20-25 elever om året de kommande tre åren. Sedan är nog puckeln över för den här gången, om det inte sker en fortsatt ökning genom inflyttning till byn, säger Eskil Persson.

Matsalen är mest akut att åtgärda. Tanken är att göra det redan i år, uppger Eskil Persson.

– Vi tittar på det just nu. Det blir en provisorisk och flexibel lösning tills den övriga utbyggnaden av skolan är färdig.

Större eller mindre text



75 läsare har reagerat på denna artikel

68% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

32% är arga


Hur reagerar du på "Löderup och Köpingebro välkomnar satsningarna"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
Artiklar som berör detta

Tufft för skolpolitiker

Mest läst på Löderup
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu