Senare på kvällen upptäckte de att även deras andra bil hade ett sönderskuret däck och på verkstaden visade det sig att ytterligare ett däck var punkterat.
För familjen, som bor på den södra sidan i byn, är händelsen en obehaglig påminnelse om liknande händelser sommaren 2010, då de under loppet av några dagar vid ett par tillfällen fick fyra däck på två olika bilar sönderskurna.
Både då och nu tycks de vara de enda i grannskapet som drabbats.
– I alla fall vad vi vet. Vi har talat med våra närmaste grannar och ingen av dem har fått däcken punkterade, säger mannen i familjen, som av hänsyn till barnen inte vill ha sitt namn i tidningen.
Både han och hans fru har rannsakat sig själva för att komma på om det finns någon som av någon anledning hyser agg mot dem och därför vill dem illa.
De kan inte komma på någonting.
De undrar nu om fler i området är drabbade.
– Då kan man kanske lägga ihop pusselbitar och försöka lösa det här.
Skadegörelsen är polisanmäld.