Arne Grip: Är det Erdogan eller SD som styr Sverige?
Erdogan går på finten och kräver att förövarna straffas. Att hänga upp dockor är inte brottsligt.
När Lars Vilks satte ut hundar i rondeller blev han dödshotad. Hans hundar liknade en muslimsk profet, som ingen har sett. Profeten får inte avbildas.
Lars Vilks fick skydd och omkom i en bil körd av livvakterna.
Erdogan känner sig uthängd och hotar med att stoppa vår Natoansökan. Han vill utvidga sin makt till att styra Sveriges regering.
Provocera betyder framkalla. Om syftet med dockan var att visa att Turkiet har en annorlunda rättsordning, har svensk yttrandefrihet vunnit en brakseger.
Statsministern jämför Erdogan med en docka upphängd i snören, en marionett eller buktalardocka. Vem håller i trådarna? Putin eller Nato.
Jag tycker att dockan liknar Ulf Kristersson. Vem styr Sverige? Regeringen eller SD eller Erdogan?
Arne Grip, Sandhammaren
Välkommen att kommentera
Välkommen att kommentera! Tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Ystadsallehanda och Ifrågasätt förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.