Sven Persson: Konkurs väntar om man säljer ut lönsamma verksamheter
Det är intressant att Lars Åke Dons tycker att allt detta ska säljas ut.
Elbolaget som generar ungefär 20 miljoner till skattekassan, hamnen som tillför nästan lika mycket sedan har vi Saltsjöbaden som varit i kommunens ägo i över 100 år och genererat enorma avkastningar samt arbetstillfällen. Sandskogen, även där kommer det in pengar till skattekassan.
Lars Åke Dons nämner inte teatern och arenan som kostar nästan 50 miljoner att driva med skattemedel?
Skulle allt det som Lars Åke Dons tycker säljas ut så kommer Ystad bli en fattig kommun och skatten kommer höjas på sikt. Detta har hänt i andra kommuner.
Tala inte vad bevakningen med kameror och larm kostar. Det är ett starkt bevis att det är bättre att äga än hyra.
Än finns det hopp om att styret kommer att ta rätt beslut, för om man skulle driva ett företag genom att avyttra det som går med vinst blir det snart konkurs eller man får avveckla verksamheten, eller hur Lars Åke Dons?
Sven Persson Lund/Nybrostrand