Annons
Kultur

Crash Bandicoots röst är död

Nöje • Publicerad 16 maj 2023
Mannen som gav röst till tv-spelsfiguren Crash Bandicoot är död. Arkivbild.
Mannen som gav röst till tv-spelsfiguren Crash Bandicoot är död. Arkivbild.Foto: Danny Moloshok/Invision for Activision/AP Images

Brendan O'Brien, mannen bakom den ikoniska tv-spelsfiguren Crash Bandicoots karaktäristiska röst, har avlidit vid 60 års ålder, enligt sajten Legacy.

Han var röstskådespelare åt den älskade orangea pungråttan från och med det första spelet som släpptes 1996 ända fram till 2004, då spelutvecklarna Naughty Dog släppte taget om den framgångsrika spelserien och den omfattande franchisen.

Brendan O'Brien gav också röst till flera andra figurer i spelserien. Fans sörjer och hyllar nu skådespelaren på Twitter och i andra sociala medier.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons