Annons
Kultur

Norsk tv stoppar jordskalv-film

Film • Publicerad 5 januari 2021
Ett jordskred inträffade i Ask i norska Gjerdrum strax före nyår. Arkivbild.
Ett jordskred inträffade i Ask i norska Gjerdrum strax före nyår. Arkivbild.Foto: Fredrik Hagen/NTB

Norska public servicebolaget NRK stoppar sändningen av en spelfilm om ett stort jordskalv med anledning av jordskredstragedin i Ask norska Gjerdrum strax före nyår.

Actionthrillern "Jordbävningen" från 2018 handlar om hur ett kraftigt skalv drabbar Oslo och skulle ha visats på två av NRK:s kanaler.

Annons

– Generellt vid så stora tragedier som den vi hade den 30 december så ser vi över tablån och gör nya värderingar. Vi har bytt ut filmen och hittar en plats för den senare. Även om filmen och jordskredet inte har något direkt samband handlar det om uttrycket i den typen av film, säger NRK:s tv-chef Arne Helsingen till tidningen Vårt Land.

Hittills har sju personer hittats omkomna efter skredet i Gjerdrum.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons