Nyheter
12 000 har sökt stöd för omställning
Ekonomi • Publicerad 5 augusti 2020
Skatteverket har hittills tagit emot nästan 12 000 ansökningar om det så kallade omställningsstödet. Sammanlagt har företagen ansökt om 866 miljoner kronor i stöd. Mest pengar, cirka 320 miljoner kronor, har gått till hotell- och restaurangbranschen, enligt ett pressmeddelande från myndigheten.
Omställningsstödet, som infördes i våras, ska hjälpa företag vars omsättning minskat med minst 30 procent under mars och april till följd av coronapandemin. Företag kan ansöka om stödet månaden ut.
TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.