Annons

Lahne till Amiens men lånas ut till AIK

Fotboll • Publicerad 5 april 2019
Brommapojkarnas Jack Lahne lånas ut till AIK. Arkivbild.
Brommapojkarnas Jack Lahne lånas ut till AIK. Arkivbild.Foto: Anders Wiklund/TT

Franska Amiens lånade Brommapojkarnas Jack Lahne i början av året. Nu köper man loss den 17-årige forwarden – som omedelbart lånas ut till AIK under vårsäsongen.

"Det är en exceptionell affär för BP, den största i föreningens historia. Vår akademi visar återigen sin styrka i att ta fram och fostra blivande storspelare", säger BP-tränaren Roberth Björknesjö till klubbens webbplats.

Annons

"Den här övergången ger oss nya förutsättningar för att utmana på sikt och stärka vårt arbete."

BP skriver att skälet till att Lahne lånas ut till AIK beror på en utdragen låneprocess med Amiens och att Lahne nu får möjlighet att få speltid på högsta möjliga nivå.

Lahne spelade 19 matcher med BP i allsvenskan i fjol, varav sju från start, och gjorde fyra mål.

"AIK Fotboll bygger med lånet av Jack Lahne en långsiktig relation med en av de bästa unga spelarna från Stockholm och samtidigt får laget tillgång till bästa möjliga egenskaper under vårens tävlingsspel", säger AIK Fotbolls sportchef Björn Wesström till klubbens hemsida.

Rättad: I en tidigare version har Lahne fått fel ålder. Rätt är 17 år.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons