Annons

Biblioteksbladet hotas av nedläggning

Litteratur • Publicerad 15 april 2019
Biblioteksbladet hotas av nedläggning. Arkivbild.
Biblioteksbladet hotas av nedläggning. Arkivbild.Foto: Christine Olsson/TT

Biblioteksbladet, Svensk biblioteksförenings medlemstidning, hotas av nedläggning, rapporterar .

Det är folkbibliotekscheferna i Stockholm, Göteborg och Malmö som anser att det är för dyrt för Svensk biblioteksförening att lägga tre miljoner kronor på tidningen som har funnits sedan 1916. Som alternativ vill cheferna anställa en person som ska arbeta med omvärldsbevakning på föreningens kansli.

Annons

Förslaget ska tas upp för omröstning på biblioteksföreningens årsmöte den 16 maj. Annika Persson, Biblioteksbladets chefredaktör, är kritisk:

"En sak som är problematisk med motionen är att den inte någonstans nämner skillnaden mellan en fri tidning och en kommunikatör. En fri tidning kan till skillnad från föreningens anställda skriva om saker som föreningsmedlemmarna inte vill att det ska talas om", skriver hon på Biblioteksbladets .

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons