Annons
Nyheter
En gripen för mord på gym
En man i 20-årsåldern har gripits misstänkt för mordet på en man på ett gym i Vasastan i Stockholm den 28 mars.
Brott • Publicerad 12 april 2022
"Vi är fortfarande i ett inledande skede och för att inte riskera att skada utredningen kan jag för närvarande inte lämna mer information", säger kammaråklagare Daniel Suneson i ett pressmeddelande.
Det var vid lunchtid den 28 mars som polisen larmades till ett gym efter uppgifter om skottlossning. På platsen påträffades en man i 55-årsåldern som skjutits i huvudet. Han fördes med ambulans till sjukhus där han senare avled.
Annons
Den misstänkte greps under måndagen.
Utredningen fortsätter nu med bland annat förhör och olika tekniska undersökningar. Inga ytterligare gripanden är planerade, skriver Åklagarmyndigheten i pressmeddelandet.
TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons