Annons
Nyheter

Flera brott utreds efter våldsam singelolycka

Olyckor • Publicerad 14 maj 2023
Åtta personer har förts till sjukhus efter en olycka. Arkivbild.
Åtta personer har förts till sjukhus efter en olycka. Arkivbild.Foto: Johan Nilsson/TT

En manlig förare misstänks för grov vårdslöshet i trafik, grovt rattfylleri och grovt vållande till kroppsskada efter en singelolycka i Jämjö utanför Karlskrona på lördagskvällen, rapporterar P4 Blekinge.

Åtta personer befann sig i bilen och fördes till sjukhus. Hur gamla de inblandade personerna är, är oklart. Enligt polisen rör det sig dock om unga vuxna eller ungdomar.

Annons

Vilka skador personerna ådragit sig är också oklart.

– Men det är en allvarlig olycka och ett stort skadeläge eftersom alla åtta fått föras till sjukhus, sade Patric Fors, presstalesperson på polisen, under natten.

Bilen framfördes i hög hastighet och voltade vid olyckan, enligt P4 Blekinge.

Larmet om olyckan inkom 21.16.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons