Inget besked om ersättning till riskgrupper
Beslut om en ny smittskyddspeng till riskgrupper dröjer. Socialminister Lena Hallengren (S) ser stora svårigheter med reformen, skriver Dagens Nyheter.
Det handlar om personer med exempelvis cancer, fetma eller kroniska åkommor som hjärt-kärlsjukdomar och diabetes, som ska ges möjlighet att stanna hemma från jobbet för att undvika smitta. Socialstyrelsen bedömer att det kan röra sig om 200 000 personer, men enligt Hallengren kan omfattningen bli betydligt större.
– Det blir som att bygga ett nytt socialförsäkringssystem. Om Försäkringskassan ska både handlägga ärendena och betala ut ersättning så behöver myndigheten kanske 2 000 nya handläggare, säger hon till DN.
Det innebär en risk att de sökande inte får sina pengar förrän vid årsskiftet, enligt ministern.
Andra frågor är hur man avgör vem som tillhör riskgrupperna och inte kan arbeta hemifrån, och hur man hindrar fusk.