Annons
Nyheter

Krislägesavtal i Region Kalmar

Coronaviruset • Publicerad 11 januari 2021
Krislägesavtalet har aktiverats i Region Kalmar län. Arkivbild.
Krislägesavtalet har aktiverats i Region Kalmar län. Arkivbild.Foto: Mikael Fritzon/TT

Även i Region Kalmar län har det beslutats att aktivera krislägesavtalet för att vården ska kunna klara sitt uppdrag.

Det innebär att arbetstiden kan förlängas till 48 timmar i veckan.

Annons

Beslutet fattades av Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Sobona (kommunala företagens arbetsgivarorganisation) på måndagen.

"Region Kalmar län har uttömt alla möjligheter för att säkra bemanningen som finns i det vanliga kollektivavtalet", säger Joakim Larsson, ordförande i förhandlingsdelegationen i SKR och i Sobonas föreningsstyrelse.

Trycket på sjukvården i länet är hårt. Under måndagen vårdades 60 personer med covid-19 vid länets sjukhus. Tio personer vårdas på intensivvårdsavdelningen.

Sedan tidigare är krislägesavtalet aktiverat i regionerna Gävleborg, Jönköping, Skåne, Stockholm, Uppsala och Västra Götaland.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons