Annons

Inflation under Riksbankens prognos

Ekonomi • Publicerad 11 april 2019
Inflationstakten var lägre i mars än i februari, enligt Statistiska centralbyrån (SCB). Arkivbild.
Inflationstakten var lägre i mars än i februari, enligt Statistiska centralbyrån (SCB). Arkivbild.Foto: Christine Olsson/TT

Inflationstakten, enligt måttet KPIF, var i mars 1,8 procent, jämfört med 1,9 procent i februari, enligt Statistiska centralbyrån (SCB).

"Marginellt högre än väntat, men fortfarande rejält under Riksbankens prognos", skriver Nordea i en kommentar.

Annons

I KPIF, som är det mått som används för Riksbankens inflationsmål, är effekterna av ändrade bolåneräntor borträknade.

Den totala inflationstakten, enligt måttet KPI, uppgick i mars till 1,9 procent, oförändrat jämfört med månaden före.

Mellan februari och mars har priserna framför allt stigit på livsmedel, kläder och drivmedel. Däremot sjönk priserna på el, böcker och paketresor.

Inflationstakten är förändringen av konsumentpriserna i årstakt, det vill säga jämfört med motsvarande månad året före. Med månadsförändring menas just prisförändringen mellan två månader.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons