Annons

Minogues Australien-reklam pausas

Nöje • Publicerad 4 januari 2020
Kylie Minogue. Arkivbild.
Kylie Minogue. Arkivbild.Foto: Joel C Ryan/AP/TT

En australisk reklamfilm med bland andra popstjärnan Kylie Minogue, som visar artisten i australiska miljöer, har tillfälligt stoppats.

Filmen, som har bekostats av Tourism Australia, var tänkt att locka brittiska resenärer till kontinenten, men budskapet har krockat med medierapporteringen om de katastrofala bränderna i landet.

En talesperson för Tourism Australia säger enligt The Sydney Morning Herald att pausningen i digitala kanaler sker "av respekt" för de drabbade.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons