Nyheter
Pakistansk advokat skjuten till döds i rätten
Pakistan • Publicerad 16 januari 2023
Den kände pakistanske advokaten och människorättskämpen Abdul Latif Afridi har skjutits till döds i Högsta domstolens lokaler i staden Peshawar.
Enligt polisen dödades han under en rast av en yngre kollega som sköt honom sex gånger. Gärningsmannen ska därefter ha överlämnat sig till polis.
79-årige Afridi var en högljudd kritiker av landets militär och dess inblandning i Pakistans politik, men också av militanta islamister. Premiärminister Shehbaz Sharif beskriver i ett uttalande Afridi som "en erfaren jurist och en modig politiker som var känd för sin rättfärdighet".
TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.