Palestinier dödad efter attack – oroligt i området
Den palestinske mannen sköts till döds i sydligt belägna Ashkelon i Israel efter att ha huggit en polis med en kökskniv.
Enligt den israeliska polismyndigheten ska han ha uppträtt misstänkt och polisen beslutade därför att kontrollera honom varpå han "plockade fram en kniv och attackerade".
Sammandrabbningar
Polisen har förts till sjukhus med lindriga skador.
Händelsen ska enligt den palestinska nyhetsbyrån Wafa lett till våldsamheter mellan israelisk militär och extremistiska palestinier i staden Jenin, som ligger på den palestinska sidan av Västbanken. Fyra personer uppges ha gripits till följd av sammandrabbningarna.
Israel har de senaste dagarna genomfört flera operationer runtomkring Jenin efter att en man från området förra veckan sköt ihjäl tre personer i ett uppmärksammat dåd på en bar i Tel Aviv.
Nära 30 har dödats
Tisdagens knivattack mot polisen och de efterföljande våldsamheterna kommer i en tid med ökade spänningar mellan israeler och palestinier som resulterat i ett flertal våldsamma dåd och konfrontationer, inklusive den på baren i Tel Aviv.
Sedan slutet på mars har totalt 14 israeler dödats i fyra separata attacker. Under samma tidsperiod har 15 palestinier dödats, flera av dem i samband med våldsdåd.
Ramadan, som just nu pågår, sammanfaller i år med både kristna och muslimska högtider. Förra året resulterade konfrontationer mellan palestinier och israelisk militär under ramadan i ett elva dagar långt krig mellan mellan Israel och extremister i Gaza.