Annons
Nyheter

Skelett hittat utanför japansk nöjespark

Japan • Publicerad 15 oktober 2022
Polisen har sökt efter delar av ett skelett utanför Universal Studios i Japan. Arkivbild.
Polisen har sökt efter delar av ett skelett utanför Universal Studios i Japan. Arkivbild.Foto: Kyodo News/AP/TT

En anställd vid nöjesparken Universal Studios i den japanska staden Osaka gjorde i veckan ett oväntat – och sannolikt obehagligt – fynd.

Under arbetet med att beskära träd utanför parken hittade den anställda vad som såg ut vara ett kranium och en överkäke från en människa, tillsammans med andra ben.

Annons

Efter att tio poliser sökt igenom området med hundar ska resten av skelettet ha hittats, uppger en anonym poliskälla för nyhetsbyrån AFP. Enligt källan ska också ett par byxor med ett herrbälte ha hittats i samma område.

Polisen utreder fyndet och ska nu analysera skelettet för att försöka fastställa fler detaljer, som exempelvis kön och ålder på den avlidne.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons