Annons
Nyheter
Tonåring häktad för mord i Västerås
Brott • Publicerad 5 september 2023
I början av juli sköts en 18-årig man till döds i stadsdelen Bjurhovda i Västerås. Nu har en person under 18 år häktats misstänkt för att ha skjutit ihjäl mannen, rapporterar VLT.
En annan person häktades tidigare, den 27 juli, misstänkt för anstiftan till mord och grovt vapenbrott.
Annons
Mannen som misstänks för att ha hållit i vapnet är även misstänkt för andra brott i Stockholm, säger kammaråklagare Fredrik Ingblad, som leder utredningen, till VLT.
Den misstänkte skytten nekar till brott.
TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons