Annons

Trotjänaren lämnar Leksand

Ishockey • Publicerad 10 april 2019
Jesper Ollas. Arkivbild.
Jesper Ollas. Arkivbild.Foto: Mikael Forslund/TT

Han var med och spelade upp Leksand till SHL. Något SHL-spel i dalalaget blir det dock inte nästa säsong för Jesper Ollas.

Den Leksandsfostrade forwarden, som spelat över 500 matcher för klubbens A-lag, får inget förlängt kontrakt med klubben.

Annons

"Han har gjort enormt mycket för föreningen och är en kulturbärare i Leksands IF. Men nu ska vi försöka ta nästa steg och då har vi gjort den bedömningen att Jeppe inte ryms inom den planen och kartan kring laget som vi håller på att bygga, säger Leksands general manager Thomas Johansson till klubbens webbplats.

Jesper Ollas, som kom tillbaka till Leksand 2016 efter fem år i Brynäs, har varit med om att både åka ur, och komma tillbaka, till SHL.

"Det känns superbra att avsluta så här. Jag hade ett treårskontrakt och där var mitt mål att etablera klubben i SHL. Så visst är det inte helt uppfyllt, men ändå hyfsat", säger 34-åringen.

TT
Så här jobbar Ystads Allehanda med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons